Maliská junta dostala od sousedů ultimátum, zemi hrozí izolace

Bamako - Sousedé afrického Mali ve čtvrtek dali strůjcům tamního převratu z minulého týdne lhůtu 72 hodin na to, aby začali předávat moc do rukou civilistů. Jinak hrozí uzavřením hranic a diplomatickou izolací. Vojenská junta na vyhlášení ultimáta podle zpravodajského serveru BBC zatím oficiálně nereagovala.

Západoafrické Mali je podle Reuters nepřímou obětí loňského konfliktu v Libyi. Z ní byly nelegálně vyváženy zbraně, se kterými teď bojují povstalecké kmeny Tuaregů na severu Mali.

Převrat se tu uskutečnil 22. března, necelý měsíc před prezidentskými volbami. Vedli ho vojáci, kteří si stěžovali, že nemají dostatečnou výzbroj, aby se povstalcům postavili.

Převrat v Mali
Zdroj: AP Photo
Autor: Harouna Traore

Moc musí mít civilní vláda, tlačí na juntu sousedé

O situaci v Mali chtěli ve čtvrtek v zemi jednat prezidenti pěti zemí Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS). Letadlo s nimi ale v Mali kvůli demonstraci na tamním letišti nemohlo přistát. Prezidenti pak maliské juntě dali ultimátum, aby začala vracet moc civilní vládě.

V případě jeho nedodržení 15členné společenství vnitrozemské zemi pohrozilo uzavřením hranic pro veškeré zboží s výjimkou humanitární pomoci, omezením jednání Mali se soukromými bankami v regionu nebo zákazem cest pro členy junty. Sankce mají být zavedeny do 72 hodin, nejpozději do pondělí 2. dubna, řekl předseda komise ECOWAS.

Mali je třetím největším producentem zlata v Africe. Ohlášené kroky by proto mohly ohrozit zájmy mezinárodních důlních firem v zemi.

Povstalečtí Tuaregové žádají nezávislost na vládě, která podle jejich názoru dává přednost jihu země a ignoruje potřeby chudé severní pouště. Nové povstání zahájili v lednu. Aktuální chaos v Bamaku chtějí využít k dalším útokům.