Maďaři vykoumali, jak na protikuřácký zákon

Budapešť - Od dubna hrozí v Maďarsku za porušení protikuřáckého zákona tvrdé postihy. Dosud úřady provinilce jen upozorňovaly, teď může pokuta pro jednotlivce dosáhnout v přepočtu až čtyř tisíc korun. Zvlášť si kontroly chtějí posvítit na takzvané domácí hospody, které nejpřísnější protikuřáckou legislativu v Evropě obcházejí. 

Zpřísnění protikuřáckého zákona v Maďarsku má své příznivce i odpůrce. Někteří majitelé lomí rukama nad ušlým ziskem, naopak někteří hosté si mnou ruce, bez kouře má podle nich všechno lepší chuť. 

A našli se i vynalézavci, kteří vymysleli, jak zákon obejít. Imre Tóth před několika měsíci otevřel v Budapešti první takzvanou domácí hospodu. Útočiště v ní hledají hlavně lidé závislí na nikotinu. „Tady je obývák a tamhleto je prakticky ložnice. Vzadu toaleta,“ ukazuje Imre. „Nějakou dobu jsme tady bydleli. Pak jsme se odstěhovali a rozhodli jsme se, že z toho uděláme společenské místo,“ dodává. 

Lidé sem chodí jako na návštěvu ke známým. Jídlo a pití si přinesou s sebou, nebo jim ho donese dovážková služba. Úřady si přitom s podobnými podniky nevědí rady. „Je zjevné, že si nikdo nepustí nikoho do bytu, aby mu tam kouřil jen tak. Přece tam netopí, nesvítí a neuklízí zadarmo. To znamená, že nějakou službu poskytovat musí,“ argumentuje hlavní maďarská hygienička Enikő Szabóová. 

V maďarském parlamentu už leží další návrh na zpřísnění zákona na ochranu nekuřáků. Podle něj by se už nedaly cigarety koupit všude, ale jen ve státem licencovaných prodejnách.