Řecko dodržuje půst nejen před Velkou nocí

Atény – Velikonoce v Řecku mají i letos pachuť hospodářské krize. Řekové totiž zažívají nejhlubší ekonomický propad od druhé světové války. Stejně jako pro všechny křesťany i pro ortodoxní Řeky jsou však Velikonoce největší svátky v roce.

Zdroj: ISIFA/EPA Autor: Alkis Konstantinidis

Například řecké kuchařky se letos radují, protože cena masa spadla oproti loňsku o šestinu. Lidé šetří, a řezníci proto museli slevit. „Práce je teď o třetinu méně než dřív. Aspoň teď o svátcích se ale lidé pořádně najedí!“ říká řezník Jorgos Kiousis. 

Ovšem i Velikonoce zastínila krize. Mnozí jsou odkázaní na charitu. Církev denně vaří pro čtvrt milionu lidí a hladových stále přibývá. „Člověk není anděl, má i žaludek. Proto máme různé programy, které dávají slovu láska konkrétní obrysy,“ myslí si biskup a metropolita Karystie a Skyru Serafín. 

Video Reportáž Hany Scharffové
video

Reportáž Hany Scharffové

Velikonoční menu přijde osmičlennou rodinu na tři až čtyři tisíce korun. Katina ani její sousedi ale na slavnostním stole nešetří. Po Velké noci a 40denním půstu začínají opět hodovat. Podle ekonomů se ale Řecko bude postit ještě roky.