Kapitán luxusní lodi nezachránil trosečníky

Panama - Další výletní loď se zapletla do vážného problému. Tentokrát nejde o havárii, ale údajné porušení námořního pravidla, podle kterého musí každý kapitán zachránit trosečníky. Luxusní plovoucí hotel Star Princess ale podle cestujících v březnu v Pacifiku minul člun, na kterém byli tři vysílení rybáři. Dva z nich poté zemřeli. Loď patří přitom stejné společnosti jako Costa Concordia, která ztroskotala u břehů Itálie. 

Další kapitán, co má problém. Trojice výletníků na lodi Star Princess tvrdí, že Edward Perrin nezachránil ztracené rybáře, kteří volali o pomoc. Loď se s trosečníky setkala 10. března nedaleko Panamy. Důkazem mají být i snímky trosečníků na širém moři. Vyfotil je cestující z paluby lodi. 

Muž zalarmoval posádku, loď ale nezastavila. „Na lodi jsme se cítili úplně bezmocní.  Byli bychom rádi, kdyby je někdo zachránil,“ říká Jeff Gilligan. 

Provozovatelé plavidla pro dva tisíce cestujících zahájili vyšetřování a tvrdí, že kapitán ani důstojníci se o trosečnících od svých podřízených nedozvěděli. „Kapitán Perrin je pochopitelně zničený z obvinění, že vědomě odmítl pomoci lidem v nouzi. Kdyby tuto informaci dostal, měl by možnost reagovat,“ tvrdí v prohlášení lodní společnost Princess Cruises. 

Když se obě plavidla setkala, byli na člunu tři živí lidé. Dva z nich v následujících dnech zemřeli, přežil jen 18letý mladík Adrian z Panamy. Za 28 dní na moři prožil peklo. Dva mrtvé kamarády pohřbil do moře. Živil se syrovými rybami a dešťovou vodou.

Video Reportáž Bohumila Vostala
video

Reportáž Bohumila Vostala