EU přitvrdila vůči Sýrii, pozastavila sankce vůči Barmě

Brusel - V Lucemburku se dnes sešli šéfové diplomacií členských zemí Evropské unie. Zatím unie rozhodla o dalším zpřísnění sankcí vůči režimu v Sýrii, kterou už víc než rok sužují krvavé střety mezi opozicí a vládou. Jde mimo jiné o zákaz vyvážet luxusní zboží do této blízkovýchodní země. Na druhou stranu se EU rozhodla pozastavit většinu sankcí proti Barmě. Reaguje tak na demokratizační reformy z poslední doby. Zbrojní embargo ale zůstává i nadále.

Sýrii v posledních měsících sužují násilné střety mezi opozicí a vládními silami. Unie už na syrský režim uvalila různé sankce. Restriktivní opatření se týkají hlavně zákazu cest představitelů režimu do unie, která Asadovi a jeho blízkým a spolupracovníkům zmrazila finanční aktiva. Na základě rozhodnutí ministrů se k nim teď přidává i zákaz vývozu luxusního zboží, ale také výrobků, které mohou být používány k represím.

Kromě Sýrie ministři jednali mimo jiné o Barmě, kde se nedávno konaly volby. V nich se o hlasy mohli ucházet na rozdíl od dřívějška i zástupci opozice. EU vzhledem k tomu do této jihoasijské země vyslalala určitý vstřícný signál tím, že pozastavila většinu sankcí, které proti barmskému režimu v minulosti uvalila.

David Cameron a Su Ťij
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Khin Maung Win

Alfredo Perdiguero, Asian Development Bank:

„Zrušení sankcí znamená otevření nových trhů. Tyto nové příležitosti jistě budou mít na barmskou ekonomiku pozitivní vliv. Nijak radikálně ji ale nezmění.“


Nadále v platnosti zůstává zbrojní embargo a zákaz vyvážet do Barmy výrobky, které by mohly být používány k represivních účelům, tedy třeba nejrůznější vybavení pro
bezpečnostní síly. Sankce budou pozastaveny na rok. Ovšem po šesti měsících se k této věci mohou ministři opět vrátit a v případě pozitivního vývoje v Barmě rozhodnout o jejich úplném zrušení.

Sankce se týkaly zhruba tisícovky firem a takřka 500 různých lidí. Uzavřely řadu továren a o práci připravily desítky tisíc lidí. Dříve prosperující textilní průmysl musel hledat odbytiště jinde.

Video Evropská unie pozastaví na 12 měsíců sankce proti Barmě
video

Evropská unie pozastaví na 12 měsíců sankce proti Barmě

Evropská unie pozastaví na 12 měsíců sankce proti Barmě

Zprávy 16:00 - 23. 4. 2012

Telefonát Evy Hrnčířové