„Moje návštěva přichází ve velmi kritické chvíli pro Republiku Jižního Súdánu, protože naši sousedi v Chartúmu vyhlásili Republice Jižního Súdánu válku,“ řekl Kiir. Čínský prezident přitom vyzval obě strany ke smířlivému tónu a k mírovému řešení krize.
Vztahy mezi Súdánem a jeho jižním sousedem jsou stále napjatější a region se bojí další krvavé války. i Spojené státy a OSN naléhají na obě země, aby své spory řešily u jednacího stolu. „Generální tajemník odsuzuje letecké bombardování Jižního Súdánu súdánskými ozbrojenými silami a vyzývá súdánskou vládu, aby všechny nepřátelské akce ihned ukončila,“ píše se v prohlášení Pan Ki-muna.
Súdánské bomby zasáhly most a tržiště ve městě Bentiu nedaleko hranic. „Nálet zabil tři lidi a spálil čtyři obchody. Zemřel i malý chlapec,“ tvrdí jihosúdánský voják. Súdánský prezident Bašír předtím slavnostně dorazil do znovu dobytého Hegligu jen nedaleko odtud. Mezi oběma městy je ale hranice, linie rozděluje region bohatý na ropu a sousedé se nemohou shodnout, kudy přesně by měla vést.
Jižní Súdán se od Súdánu oddělil loni v červenci po referendu, v němž se obyvatelé převážně křesťanského jihu vyslovili pro nezávislost na muslimském severu. Jihosúdánská vojska pak letos 10. dubna obsadila spornou ropnou oblast Heglig na súdánském území.
Jižní Súdán se Hegligu a jeho ropných polí nechce vzdát. Po deseti dnech okupace, která vyvolala kritiku OSN, se nakonec jihosúdánské jednotky o víkendu z oblasti stáhly. Během bojů zemřelo podle jejich velitele nejméně 1 200 vojáků. Ani nezávislost, kterou Jižní Súdán vyhlásil loni v červenci, tak nezastavila desítky let trvající boje.
