Mein Kampf si Němci poprvé od války přečtou ve vlastním vydání

Berlín - Němci zřejmě poprvé od druhé světové války vydají slavný Hitlerův Mein Kampf (Můj boj). Komentované texty, včetně jednoho vydání pro školy, podporuje spolková země Bavorsko, jejíž ministerstvo financí ještě vlastní autorská práva ke knize, která ale za tři roky vyprší.

Bavorsko se na blížící se uvolnění autorských práv připravuje podporou vydání kontroverzního textu s kritickými komentáři.

Bavorsko dosud využívalo svých práv k blokování pokusů o vydání Mein Kampfu v Německu, ačkoli zákon jeho vydávání nezakazuje. Sedmdesát let po smrti autora však autorská práva vyprší a Bavorsko už vydávání knihy nebude moci bránit.

Hitler spáchal na sklonku války 30. dubna 1945 sebevraždu a autorská práva na dílo zaniknou 70 let poté, tedy 30. dubna 2015. Bavorsko je získalo krátce po druhé světové válce od vítězných mocností.

Vydání knihy má poukázat na její absurditu

Bavorský ministr financí Markus Söder řekl, že verze Mein Kampfu pro studenty, financovaná spolkovou zemí, bude obsahovat mladým lidem snadno srozumitelný komentář expertů. „Chceme jasně ukázat, jak absurdní, až do katastrofálních důsledků, tato kniha je,“ citovala Södera agentura AFP.

Hitler Mein Kampf napsal v polovině 20. let minulého století během pobytu ve vězení, kde si odpykával trest za neúspěšný pokus o puč v Mnichově. Nastínil v něm své výbojné a antisemitské plány, které se rozhodl uskutečnit po převzetí moci v Německu v roce 1933.