Ledviny lze transplantovat vícekrát, potvrdil chicagský případ

Chicago - V Chicagu byla žijícímu pacientovi odebrána selhávající transplantovaná ledvina a voperována dalšímu zájemci. U něj funguje dobře. Zatím se jedná o ojedinělý případ, který ovšem potvrzuje, že ledviny a další lidské orgány darované k transplantaci se budou zřejmě moci používat vícekrát. Informoval o tom odborný časopis New England Journal of Medicine.

Doposud byly v USA známy jen případy, kdy byl transplantovaný orgán odebrán pacientovi krátce po jeho úmrtí, kdy byl ještě schopný fungovat, a potom byl znovu použit. Obvyklá praxe je, že když pacientovi začne selhávat transplantovaný orgán, lékaři ho odejmou a vyhodí. Na nový orgán ale čekají desetitisíce pacientů a mnoho z nich umírá dříve, než se dočká nové ledviny.

Stejný osud by zřejmě čekal i dva navzájem cizí lidi - sedmadvacetiletého Raye Fearinga z Illinois a sedmašedesátiletého Erwina Gomeze z Indiany. Ray Fearing musel kvůli onemocnění ledvin opustit své zaměstnání a před rokem začal chodit na dialýzu. Jeho sestra mu loni v červnu darovala svou ledvinu, což byl „pravděpodobně nejšťastnější moment v mém životě,“ řekl Fearing. Za dva týdny mu ale lékaři sdělili, že ledvina musí být odstraněna. Stejná nemoc, která zničila jeho vlastní ledvinu, začala totiž ničit i tu darovanou.

Lékaři ledvinu odejmuli a znovu ji transplantovali muži z Indiany. První pacient se tak znovu ocitl na dialýze a čeká na případnou další transplantaci. Obě operace se uskutečnily 1. července a během dvou dnů retransplantovaná ledvina začala znovu fungovat. Její poškození je podle lékařů odvráceno. Transplantovaná ledvina může být znovu použita pro dalšího pacienta, pokud byla vyjmuta rychle ještě před tím, než byla nevratně poškozena, řekl ředitel transplantačního programu ledvin na Severozápadní univerzitě Lorenzo Gallon.

Používat už jednou transplantovaný orgán je obtížné a riskantní

Pacient musí být obeznámen se všemi riziky, že dostává už jednou použitý orgán. Jonathan Bromberg, ředitel transplantační jednotky na univerzitní klinice v Marylandu, upozornil, že zřejmě nebude běžné používat orgán vícekrát k transplantaci, protože už použité orgány budou jen zřídka dost zdravé na to, aby mohly být znovu použity. Protože tyto případy jsou velmi vzácné, nejsou informace o tom, jak se pacienti s recyklovaným orgánem cítí.

Podle přednosty Transplantcentra IKEM profesora Pavla Trunečky je tento typ opakované transplantace běžnější u jater, kdy tento orgán trpí nějakou metabolickou poruchou, která poškozuje zdraví hostitele nebo nositele orgánu, nicméně po jiných stránkách je ten orgán normální. „My jsme to jednou udělali v Praze, jedna transplantovaná játra se odebrala a dala jinému příjemci a ten, který trpěl metabolickou chorobou, dostal játra nová.“ Tento postup je podle něho zcela běžný například v Portugalsku, kde je obtíž zvaná amyloidóza jater dost rozšířená.