Američané stahují 9 tisíc vojáků z Okinawy

Washington - Po několikaletých jednáních Spojené státy s Japonskem dohodly přesun 9 tisíc amerických vojáků z ostrova Okinawa. Jednotky se přestěhují na americký Guam a další tichomořské ostrovy. Zhruba 10 tisíc dalších vojáků ale na Okinawě zůstane. Smlouva přišla krátce před cestou japonského premiéra do USA. Odchod amerických vojáků z Okinawy požaduje tamní veřejnost, stejně jako zrušení letecké základny Futenma. Přesun bude z třetiny hradit Tokio - vyjde ho na 60 miliard korun.

Zdroj: ISIFA Autor: Chung Sung-Jun/Getty Images

Spojené státy a Japonsko dosáhly po dlouholetých diskusích dohody o přesunu 9 000 příslušníků americké námořní pěchoty z japonského ostrova Okinawa. Z nich se 5 000 přemístí na Guam a zbytek do dalších míst, mimo jiné na Havaj či do Austrálie. Součástí smlouvy je i závazek Japonska, že přispěje 3 miliardami dolarů na přesun vojsk na Guam a na vybudování vojenských výcvikových táborů na Guamu a Mariánských ostrovech.

„Jsem velmi potěšen, že po mnoha letech jsme dosáhli této důležité dohody,“ raduje se americký ministr obrany Leon Panetta. Spojené státy rozhodně přesunem vojáků nepřijdou o vliv v oblasti. „Ve výsledku tedy budeme mít stejné zastoupení v západním Pacifiku, jaké jsme plánovali,“ uvedl vysoký představitel amerického ministerstva obrany.

Video Vstup Michala Kubala
video

Vstup Michala Kubala

Vstup Michala Kubala

S6 30.4.

Reportáž Milady McGrathové

Kurt M. Campbell, náměstek ministryně zahraničí USA:

„Pokládáme to za průlom ve velmi dlouhé patové situaci, která svazovala ruce naší politice, oběma našim systémům.“


Dlouho se přitom Japonsko se Spojenými státy nemohly dohodnout. Američtí vojáci nejsou u domácích Japonců příliš oblíbeni po incidentu z roku 1995, kdy na Okinawě jeden z vojáků znásilnil japonskou školačku. Na ostrovech se nachází americká základna Futenma, která je v sousedství hustě zalidněné oblasti. Teď by se měla zrušit. Na 10 tisíc amerických vojáků nicméně na Okinawě zůstane.

Okinawa

Ostrovy, které dnes tvoří prefekturu Okinawa, nebyly původně součástí Japonska. V roce 1872 anektovalo Japonsko ostrovy jako svou kolonii a od roku 1879 tvoří samostatnou prefekturu.

Americká armáda je v Japonsku přítomná v podstatě nepřetržitě od roku 1945. Od června tohoto roku totiž probíhala na ostrovech bitva, která trvala 82 dní. V bojích na Okinawě zemřelo více než 100 tisíc civilistů, 100 tisíc japonských vojáků a 12 tisíc amerických vojáků.

Po konci druhé světové války a po bitvě o Okinawu byla prefektura po 27 let spravována administrativou Spojených států amerických, které zde vybudovaly několik svých vojenských základen. Zpět Japonsku byla prefektura předána 15. května 1972.


/*json*/{"map":{"lat":26.696545111585,"lng":127.94677734375,"zoom":8,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/