Ve Vídni nalezli v řece mrtvolu bývalého libyjského ministra pro ropu

Vídeň – Dnes ráno bylo v Dunaji v rakouské metropoli nalezeno tělo bývalého libyjského ministra pro ropu Šukrího Ghaníma. Blízký spolupracovník někdejšího vůdce Muammara Kaddáfího loni utekl z Libye do Rakouska před pádem Kaddáfího režimu. Tělo nenese známky násilí a důvodem smrti je zřejmě zdravotní selhání.

Tělo devětašedesátiletého libyjského exulanta bylo nalezeno ráno v řece nedaleko jeho bydliště. Na těle se nenašly žádné stopy násilí. Byl normálně oblečen a v jeho chování před smrtí se také nenašlo nic nezvyklého. „Je možné, že se mu udělalo špatně a spadl do vody,“ uvedl mluvčí vídeňské policie Roman Hahslinger. Byla nařízena pitva, která má v příštích dnech stanovit příčinu smrti.

Ghaním byl loni v květnu po vypuknutí vzpoury v Libyi pohřešován a začátkem června v italské metropoli oznámil, že se připojil na stranu libyjských povstalců. Původně se při jeho zmizení spekulovalo, že pouze odjel do zahraničí kvůli obchodním jednáním. Týden předtím totiž libyjský ministr zahraničí uvedl, že Ghaním bude Libyi zastupovat při jednání Organizace zemí vyvážejících ropu.