Exprezident Clinton podpořil Obamu v prezidentské kampani

Washington – Americký exprezident Bill Clinton podpořil v kampani k prezidentským volbám v USA Baracka Obamu. Nedělní vystoupení bývalého a nynějšího demokratického prezidenta bylo prvním společným v rámci klání, kde Obama usiluje o znovuzvolení. Obama chce podle agentury Reuters využít popularitu bývalého prezidenta k tomu, aby se mu podařilo získat další peníze na prezidentskou kampaň, ale i přiblížit svůj ekonomický program voličům. Míra nezaměstnanosti v USA zůstává relativně vysoká, zatímco americká ekonomika zřejmě zvolnila tempo, a opoziční republikáni Obamovy ekonomické kroky kritizují.      

Zdroj: ISIFA Autor: Justin Sullivan/Getty Images

„Barack Obama si zaslouží, aby byl znovu zvolen,“ řekl Clinton před asi pěti sty Obamovými stoupenci před domem demokratického poradce Terryho McAuliffa ve státě Virginie. Ocenil mimo jiné Obamovo úsilí ve zdravotnictví, podporu čisté energie nebo reformu studentských půjček. Obama pak upozornil na „pozoruhodný“ výkon ekonomiky během Clintonových dvou prezidentských mandátů. Řekl také, že na prezidenta nekandidoval, aby se země dostala tam, kde byla v roce 2007. „Kandidoval jsem na prezidenta, protože od chvíle, kdy jím Bill Clinton přestal být, jsme ztratili cestu,“ prohlásil.  

   

Jméno republikánského exprezidenta George W. Bushe, který úřad hlavy státu zastával dvě funkční období před Obamou, ani Obamova předpokládaného republikánského protikandidáta Mitta Romneyho prezident ani Clinton v projevech pod širým nebem nezmínili. Clinton ale řekl, že Obamův rival v prezidentském klání se chce vrátit k politice, která uvrhla USA do krize. V takovém případě by prý hrozily větší ekonomické problémy než ty, které propukly před pěti lety.   

Obama na kampaň za znovuzvolení potřebuje další asi dva miliony dolarů. Lístky na nedělní venkovní recepci stály nejméně tisíc dolarů. Obama a Clinton pak hovořili ještě na večeři pro osmdesát hostů. Každého prý vyšla na dvacet tisíc dolarů.