Složením přísahy šestašedesátiletá barmská držitelka Nobelovy ceny za mír převzala první veřejnou funkci od chvíle, kdy před téměř čtvrt stoletím zahájila boj proti autoritářské vojenské vládě.
Ochotu Su Ťij ustoupit uvítal generální tajemník OSN. „Skutečný vůdce umí udělat ústupek pro větší dobro svého lidu a země. A to udělala Su Ťij,“ řekl Pan Ki-mun.
Su Ťij, vůdkyně barmské opozice:
„Rozhodli jsme se ke kompromisu, protože z toho nechceme dělat politický problém. Někteří lidé si budou myslet, že jsme to vzdali, ale ať si myslí, co chtějí.“
Vstup Su Ťij a NLD do parlamentu je milníkem nové politické éry a stvrzením směru nastoupeného reformistickou vládou prezidenta Thein Seina, míní analytici. Reálně ale NLD obsadila v doplňovacích volbách příliš málo míst, aby měla v parlamentu, jemuž dominuje vládní strana, jakoukoli reálnou moc. A také panují obavy, že přítomnost opozičních poslanců má jen dodat novému režimu legitimitu, aniž by vláda přikročila k nějakým opravdovým změnám.
Su Ťij se do parlamentu prodírala davem místních i zahraničních novinářů, aby se zapojila do křehkého nového politického systému po 49 letech vojenské vlády. Do parlamentu dnes vstoupila s 33 zvolenými poslanci za NLD poté, co spolu s nimi ustoupila od požadavku na změnu změní přísahy. Další tři zvolení poslanci NLD se k nim připojí později.

Su Ťij ukončila bojkot parlamentu