Válka o Falklandy pokračuje formou olympijského spotu

Buenos Aires - Spor o souostroví Falklandy, který před třiceti lety skončil krátkou válkou Argentiny s Velkou Británií, ještě zdaleka neskončil. Nový argentinský olympijský spot si totiž britská strana vykládá jako provokaci. Reklamu tvoří záběry na argentinského olympionika, který trénuje na Falklandách a končí heslem: „Abychom mohli závodit na britské půdě, trénujeme na té argentinské.“

Obě země jsou dodnes na jakékoli diskuse o státní svrchovanosti nad Falklandskými ostrovy velmi citlivé a dřímající spor znovu ožil letos v dubnu, kdy si připomínaly třicáté výročí války o tyto ostrovy.

Argentina svůj boj o Falklandy nikdy nevzdala

Dvouměsíční konflikt si v roce 1982 vyžádal tisícovku obětí a vítězně z něj vyšla Británie, která území poblíž argentinských břehů ovládá od roku 1833. Argentina ale o nároku na Falklandy, jež jsou v Latinské Americe známé pod názvem Malvíny, stále hovoří.

Válka o Falklandy

Zdroj: ISIFA
Autor: Fox Photos/Getty Images

Nyní se do přestřelky zapojila zmiňovaným spotem vláda. Na devadesátisekundovém videu je vidět kapitána argentinského mužstva pozemního hokeje Fernanda Zylberberga, jak trénuje v ulicích správního střediska Falkland, městečka Stanley. Běží kolem sídla místních novin Penguin News a kolem oblíbené restaurace Globe Tavern, v záběru za ním je vidět potopená válečná loď a na závěr hokejista vybíhá schody u válečného památníku.

Spot nyní bude před letní olympiádou v Londýně vysílat argentinská televize. Podle představitele místní falklandské samosprávy Iana Hansena jde o „lacinou propagandu“. „Je velice smutné vidět pana Zylberberga, jak se škrábe na válečný památník. Bohužel to dokládá neúctu, kterou mají argentinské úřady vůči našemu domovu a našim obyvatelům,“ prohlásil Hansen.

Falklandské (Malvínské) ostrovy
Zdroj: ČT24

Podle Hagua jde o nepovedenou reklamu

Britský ministr zahraničních věcí William Hague však ve videu vidí jen pokus neztratit tvář poté, co snahy argentinské prezidentky Fernandézové oživit otázku Falkland na mezinárodním poli ztroskotaly. „Je to docela smutný reklamní kousek, na nikoho ve světě to dojem neudělá. Nebudeme na to nijak reagovat,“ řekl dnes ministr.