Breivik si vraždění vyloženě užíval, vypověděla svědkyně

Oslo - V Norsku pokračuje soud s atentátníkem Andersem Behringem Breivikem. Ten podle jedné ze svědkyň při loňské střelbě na ostrově Utöya nad vraždami jásal. Předsedající soudkyně před zahájením dnešní části svědeckých výpovědí poslala na žádost Breivikových obhájců část přeživších ze soudní síně pryč, aby nemohli ovlivňovat rozhodování soudu o svéprávnosti obžalovaného.

„Jsem si jistá, že jsem slyšela, jak po zásazích začal jásat,“ řekla hned první předvolaná svědkyně, 24letá Tonje Brennaová. Další otřesné podrobnosti o Breivikově počínání, který na ostrově loni 22. července postřílel 69 účastníků tábora sociálně demokratické mládeže, si vyslechli kromě jiných i rodiče nejmladší z obětí, čtrnáctileté Sharidyn Svebakkové-Bohnové, kterou Breivik zabil dvěma střelami do zad.

Brennaová předstírala smrt

Brennaová, jež je generální tajemnicí sociálně demokratické mládežnické organizace AUF, masakr přežila jen díky tomu, že se společně s několika vážně zraněnými adolescenty schovala mezi skalisky, kde předstírali, že jsou mrtví.

Pravicový radikál Breivik dnes dění u soudu poprvé sledoval ze zadní řady a při výpovědi kroutil hlavou. Soudkyni Wenche Elizabeth Arnztenovou marně žádal o svolení položit Brennaové otázky týkající se politiky její organizace.

Ostrov Utöya
Zdroj: AP Photo
Autor: Darko Bandic

Svědkyně vzpomínala na bezvýchodnost situace

Brennaová také líčila, jak v osudný den před klubovnou na Utöyi náhle spatřila dva účastníky tábora, kteří se zhroutili k zemi po zasažení kulkami. Nato propukl chaotický úprk přes celý ostrov. „Člověk měl celou tu dobu pocit bezvýchodnosti,“ řekla svědkyně.

V procesu, který začal minulý měsíc, jde především o to, zda bude Breivik prohlášen za trestně odpovědného, nebo nepříčetného. Podle toho pak bude za masakr na ostrově a předchozí atentát v centru Osla poslán buď do vězení, nebo do psychiatrické léčebny.

Breivik se sice k činům přiznal, ale vinu necítí, protože prý jednal v sebeobraně před islamizací a multikulturalismem. Rozsudek by měl padnout koncem července.