Novým francouzským premiérem má být Jean-Marc Ayrault

Paříž - Podle většiny francouzských médií se příští týden stane novým premiérem málo známý Jean-Marc Ayrault, který byl zvláštním poradcem v kampani nově zvoleného socialistického prezidenta Françoise Hollanda. Nynější francouzská vláda dnes naposledy zasedla. Nicolas Sarkozy měl na zasedání krátký projev.

Dvaašedesátiletý Ayrault je označován za respektovaného zkušeného socialistického politika, jenž je od roku 1989 starostou města Nantes a už od roku 1986 poslancem, přičemž od roku 1997 šéfuje poslanecké skupině své strany v Národním shromáždění.

Nahradit současného pravicového premiéra Françoise Fillona mohou podle místních komentářů také šéfka Socialistické strany Martine Aubryová a socialistický poslanec Manuel Valls, který byl v předvolební kampani Hollandovým mluvčím.

Aubryová je však příliš dlouho v popředí místní politické scény na to, aby mohla naplnit Hollandův slib, že jeho nástup do čela státu bude znamenat zásadní změnu. Jmenování 49letého a veřejnosti méně známého Vallse by zase mohlo zpochybnit politickou zkušenost a zralost, kterou se Hollande a jeho tým nyní snaží prokázat.

Dosluhující francouzská vláda naposledy zasedla

V prezidentském Elysejském paláci, kde Hollande 15. května oficiálně převezme funkci a poté oznámí jméno nového premiéra, se dnes konalo poslední zasedání nynější vlády za předsednictví konzervativního prezidenta Nicolase Sarkozyho. Sarkozy měl krátký, ale dojemný projev. Neprožívá prý smutný den, protože „když se někdo smíří s tím, že je zvolen, musí se smířit i s tím, že zvolen už není“, taková jsou podle končícího prezidenta pravidla demokracie.

Nový premiér má představit hned v den svého jmenování členy vlády; ministrem zahraničí by se mohl stát šéf Hollandovy kampaně a zkušený politik v problematice Evropské unie Pierre Moscovici. Nová socialistická vládní garnitura povede boj o přežití v červnových parlamentních volbách, ve kterých chce levice po získání prezidentského paláce dobýt i Poslaneckou sněmovnu.

François Hollande a Nicolas Sarkozy
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Lionel Bonaventure

Nově zvolený prezident Hollande dnes v Paříži na schůzce s prezidentem Evropské unie Hermanem Van Rompuyem jednal o tom, jak pakt rozpočtové disciplíny, k němuž se připojí většina zemí sedmadvacítky, „vylepšit“ o opatření na podporu růstu.

Podle politického systému ve Francii prezident řídí i vládu v čele s premiérem, ale jen pokud má většinu v Národním shromáždění. Pokud tuto většinu nemá, je výkonná moc v rukou premiéra, zatímco prezidentovi zůstává hlavní slovo jen v zahraničních otázkách. Hovoří se pak o období kohabitace, neboli soužití prezidenta a premiéra ze stran s opačnou politickou orientací.