Vítězství SPD, debakl Merkelové - předpověď pro Berlín?

Berlín - V Německu se konaly nejpozorněji sledované zemské volby v letošním roce. Nový regionální parlament si volila nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko. Tamní hlasování je vzhledem k více než 13 milionům voličů pokaždé vnímáno jako „malé německé volby“, jejichž výsledek v minulosti už několikrát předznamenal politické změny v Berlíně. Volby skončily jasným vítězstvím sociálních demokratů (SPD) a historicky nejhorším výsledkem pro křesťanské demokraty (CDU) kancléřky Angely Merkelové.

Staronovou premiérkou Severního Porýní-Vestfálska bude Hannelore Kraftová, jejíž SPD získala podle průběžných výsledků 39 procent hlasů. Koalici podle všech předpokladů znovu vytvoří se Zelenými, kteří obdrželi 11,5 procenta, což oběma stranám tentokrát stačí na složení většinové koalice. Poslední dva roky vládla obě uskupení na západě Německa jako menšinová koalice. Na celostátní úrovni jsou SPD i Zelení v opozici a v parlamentních volbách v příštím roce chtějí usilovat o návrat k moci.

Nejsilnější vládní strana obdržela podle průběžných výsledků zveřejněných veřejnoprávní televizí ARD v Severním Porýní-Vestfálsku 26,3 procenta hlasů, což je o více než osm procentních bodů méně než při posledních regionálních volbách v roce 2010. Šéf tamních křesťanských demokratů a německý ministr životního prostředí Norbert Röttgen, často označovaný jako „korunní princ Merkelové“, okamžitě po zveřejnění prvních odhadů oznámil svou rezignaci na vedení zemské CDU. „Moje porážka je mojí odpovědností, kterou samozřejmě přijímám. Tento výsledek přirozeně znamená, že se vzdám své předsednické funkce,“ uvedl Röttgen.

Do düsseldorfského zemského sněmu se poprvé probojovala Německá pirátská strana, jež dostala průběžných 7,7 procenta hlasů. Piráti tak usednou už do čtvrtého regionálního parlamentu v Německu. Ještě o něco lepší výsledek zaznamenal koaliční partner CDU v německé vládě, liberální FDP, pro kterou to na rozdíl od kancléřčiny strany znamená výrazný úspěch a potvrzení „zmrtvýchvstání“ po sérii volebních nezdarů v několika posledních zemských hlasováních.

Video V zemských volbách v Severním Porýní-Vestfálsku vyhrála SPD
video

V zemských volbách v Severním Porýní-Vestfálsku vyhrála SPD

Tamní lídr FDP už před volbami zvažoval povolební spolupráci se sociální demokracií a Zelenými. Pokud by se tato ochota ke změně koalic přesunula do Berlína, mohlo by to po celostátních volbách v příštím roce znamenat konec vlády Merkelové.

Severní Porýní-Vestfálsko stálo před sedmi lety za pádem bývalého sociálně demokratického kancléře Gerharda Schrödera. Propad ve volbách v této spolkové zemi tehdy vyvolal předčasné volby a Schrödera po nich nahradila právě Merkelová. Tentokrát pro ni ostře sledované hlasování na západě Německa znamená ale špatnou zprávu.