Italská krajní levice na vzestupu - instituce má střežit armáda

Řím - Itálie chce zvýšit ostrahu objektů, které ohrožují nepokoje a terorismus. Ministerstvo vnitra dokonce zvažuje nasazení armády. Přiměla ho k tomu série útoků na některé daňové instituce a státní podniky. Kvůli tíživým dopadům hospodářské krize rostou v zemi obavy z renesance krajně levicových teroristických skupin. Italská národní bezpečnostní rada se má sejít ve čtvrtek.

Italská státní správa je stále častěji terčem nespokojenosti i násilných útoků. V sobotu létaly na finanční úřad v Livornu zápalné lahve. O den dřív přišla na římskou pobočku atrapa výbušniny. „Použijeme všechny dostupné prostředky, abychom zajistili bezpečnost. V případě potřeby navýšíme počty policistů,“ prohlásil prefekt Janova Francesco Musolino.

Hospodářské potíže země jsou živnou půdou pro extremisty. Před týdnem v Janově postřelili jednoho z manažerů jaderného koncernu. K útoku se přihlásila anarchistická skupina FAI a pohrozila dalšími akcemi.

Rudé brigády Italy děsí

V pátek zase ulice Milána pokryly agitační letáky Rudých brigád. Podzemní organizace unášela a zabíjela hlavně v 70. a 80. letech. Její probuzení je noční můrou Italů. „Žádné společenské a politické napětí nemůže ospravedlnit terorismus,“ konstatoval prezident Giorgio Napolitano.

Neutěšená hospodářská situace a úsporný kurs vlády vyhání Italy do ulic. Jiné vede k zoufalým činům. Stejně jako v Řecku, i tady přibylo těch, kteří finanční tíseň řeší sebevraždou.

Video Reportáž Hany Scharffové
video

Reportáž Hany Scharffové

Sebevražd přibývá

Němý protest nad řekou Tiber připomíná jejich osudy. „Nechápu, jak se může vláda smířit s tím, že tu každý den máme jednu sebevraždu,“ podotkl obyvatel Říma Ferruccio Formentini.

Za sebevraždu mnozí považují i manifestaci šestice nezaměstnaných z Neapole. Aby získali zpět práci, hodlají nocovat v kráteru sopky Vesuv.