Paul se kvůli nedostatku peněz stáhl z republikánských primárek

Washington - Z republikánských primárek pro americké prezidentské volby se dnes stáhl texaský kongresman Ron Paul, který je posledním soupeřem jasného favorita na nominaci Mitta Romneyho. Paul dnes oznámil, že již nemá peníze na primárky, ale bude se dál snažit získávat delegáty pro srpnový nominační sjezd.

Od svých kandidatur již odstoupili dva hlavní Romneyho soupeři, bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich a především bývalý pensylvánský senátor Rick Santorum. I když Ron Paul nevyhrál žádné primárky, shromáždil poměrně hodně delegátů, kteří budou na nominačním sjezdu v Tampě prezidentského kandidáta vybírat.

K zajištění nominace je zapotřebí 1144 delegátů, Romney jich má podle agentury AP 966. Paul jich už získal 104, převážně tím, že využívá komplikovaných pravidel pro určování delegátů během stranických shromáždění. I když nemůže do boje o republikánskou nominaci zasáhnout, shromažďuje delegáty, aby prý mohl na nominačním sjezdu vyslat „silné poselství“.

„Naše kampaň se bude nadále zaměřovat na stranické sjezdy v jednotlivých státech, ale již nebudeme vydávat peníze na primárky, abychom mohli vést kampaň s nadějí na úspěch, museli bychom vydat desítky milionů dolarů, které prostě nemáme,“ uvedl Paul v mailu svým stoupencům.

Přislíbil také, že co nejdříve oznámí svou strategii pro získání dalších delegátů. Podle listu The Washington Post by Paul přitom mohl mít určité šance v nadcházejících primárkách v Arkansasu, Kentucky a Texasu, ale již mu došly peníze.