Zahraniční tisk: Korupci se nyní v Česku daří hlavně na „vyšší“ úrovni

New York - Korupčních afér a nespokojenosti lidí v Česku už si začíná všímat i zahraničí. Dnešní vydání deníku The Wall Street Journal (WSJ) se například věnuje cestám za sídly českých „kmotrů“, které organizuje cestovní kancelář CorrupTour. List se zabývá i korupčními aférami v regionech, včetně kauzy spojené s nyní již bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem. Nevynechává ani případ Romana Janouška.

Pro mnoho naštvaných obyvatel hlavního města se Praha stala synonymem politické špíny. „Mariánskému náměstí, kde sídlí radnice, se tak nyní často říká Mafiánské náměstí,“ napsal deník. Češi mají navíc o výpravy pořádané CorruptTour velký zájem. „Korupce je všude. A tak jsem si řekl, že bych ji mohl využít jako surovinu pro podnikání. A skutečně se mi podařilo zachytit ducha doby,“ řekl listu překladatel Petr Šourek, který cestovní kancelář založil.

The Wall Street Journal připomíná, že nespokojenost s nedovoleným obohacováním se politiků v čase, kdy rozpočtové škrty zasahují penze, zdravotnictví a další veřejné služby, roste v celém regionu střední a východní Evropy. Korupční skandály v poslední době stály za protesty na Slovensku, v Rumunsku i Chorvatsku, kde se obvinění ze zneužití státních peněz brání bývalý premiér Ivo Sanader. „Lidé jsou velmi frustrovaní,“ řekl WSJ Miklos Marschall z neziskové organizace Transparency International, která bojuje s korupcí.

Zájezd agentury CorruptTour
Zájezd agentury CorruptTour

Drobné úplatkářství se přesunulo na „vyšší“ úroveň

Podle něj již v bývalém východním bloku nekvete drobné úplatkářství, jímž občané napomáhali vyřízení věci na úřadech anebo získávali různé zboží. Korupci se ale daří na úrovni, kde se velcí podnikatelé potkávají se státem. „Jde o mnohem větší částky,“ podotkl Marschall.

Rath pronikl i do zahraničních titulků

CorruptTour se tak podle WSJ nemusí obávat, že by v dohledné době přišla o témata. Deník připomíná nejnovější aféru, ve které figuruje Rath, zatčený s krabicí ukrývající pravděpodobný úplatek ve výši sedmi milionů korun. Kauza Davida Ratha zaujala i německé novináře, deník Die Welt přišel s titulkem „Stínový ministr se měl obohacovat na úkor dotací EU“, popisuje celý případ a hlavně čtenářům vysvětluje, kdo je vlastně David Rath. Připomíná, že byl vždy velkým kritikem korupce.

David Rath
David Rath

Slovenský deník Pravda dnes pod titulkem „Zlý muž sociální demokracie sypal urážky z rukávu“ rekapituluje celou kariéru Davida Ratha, jeho bonmoty a veřejné hádky s politiky. Stejně tak deník SME na svých blozích má fotomontáže, karikatury a připomíná třeba slavnou Mackovu facku z roku 2006.

Wall Street Journal zmiňuje také případ Romana Janouška, označovaného za jednoho z vlivných pražských kmotrů, který měl úzké vztahy s bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem a nedávno prchal před policií poté, co pod vlivem alkoholu za volantem svým vozem srazil ženu, s jejímž autem se předtím střetl.

Roman Janoušek
Roman Janoušek

Cestovní kancelář musí překonávat řadu překážek

Janouškův dům je jednou ze zastávek na zájezdech CorruptTour. Podnikání kanceláře ale není bez překážek, podotýká WSJ. Úřady například nedávno prověřovaly, zda má firma v pořádku registraci v obchodním rejstříku. Motolská nemocnice, jedna z dalších zastávek prohlídek, zase firmě zakázala pohyb na svém pozemku.

Pozornost, kterou cestovní kancelář upíná na pražskou radnici a její aktivity, se podle The Wall Street Journalu nelíbí ani pražskému primátorovi Bohuslavu Svobodovi. „Pokud jim ale zavřeme dveře, jenom tím ukážeme, že se tu nic nezměnilo,“ uvedl politik. „Osobně se těším, až bude možné organizovat prohlídky, které už nebudou nazvané CorruptTour, ale AnticorruptTour. To si přeji,“ řekl Svoboda.