Thilo Sarrazin provokuje další knihou

Berlín - Další vlnu kritiky vyvolal v Německu Thilo Sarrazin svou novou 400stránkovou knihou Evropa euro nepotřebuje (Europa braucht den Euro nicht), v níž dal úsilí o záchranu eura do souvislosti s německými snahami o odčinění holokaustu. Kniha vychází v úterý.

Kontroverzní politik, ekonom, bývalý člen vedení německé centrální banky a někdejší šéf financí na berlínské radnici ve své knize analyzuje údajné lži spojené se snahou evropských a především německých politiků o záchranu eura. Jedním z hojně diskutovaných prostředků je zavedení společných evropských dluhopisů, takzvaných eurobondů, po nichž volají hlavně státy nejvíce postižené dluhovou krizí, ale chce je i nový francouzský prezident François Hollande. V Německu je prosazuje levicová opozice.

Podle Sarrazina je požadavek zavedení eurobondů na německé straně „poháněn velmi německým reflexem, podle něhož bude pokání za holokaust a druhou světovou válku ukončeno teprve tehdy, až všechny naše zájmy i naše peníze předáme do evropských rukou“. Berlín by podle něj neměl na záchranu eura vydávat už žádné peníze.

Sedmašedesátiletý politik německé sociální demokracie (SPD) kritizuje také údajnou skutečnost, že prohlubování evropské integrace, včetně myšlenky společné měny, se stalo „pouhopouhou ideologií“. „Euro bylo zneužito ideology evropského spolkového státu,“ míní Sarrazin. Rozhodně odmítá i názor, opakovaně zdůrazňovaný zejména kancléřkou Angelou Merkelovou, že pokud ztroskotá společná měna, ztroskotá také Evropa.

„Evropa je úspěšná, když panuje mír, když v evropských zemích trvá nebo se posiluje stabilní demokracie, když lidé mohou vlastními silami zlepšovat své životní podmínky, najít práci a žít z plodů své práce,“ tvrdí Sarrazin. Na otázku, zda k tomu potřebuje euro, odpovídá jednoznačně: „Ne.“

Thilo Sarrazin se svou knihou Deutschland schafft sich ab
Zdroj: ČT24

Především paralela mezi německou historickou odpovědností za vyvražďování Židů za druhé světové války a evropskými dluhopisy narazila v Německu na tvrdou kritiku. „Sarrazinovy názory jsou tak slaboduché, že by se o nich nemělo vůbec diskutovat,“ soudí prezident Německo-izraelské společnosti a rovněž člen SPD Reinhold Robbe. „Sarrazin se dostává stále více napravo a do ofsajdu. Je ubohé, když vytahuje holokaust jen proto, aby zajistil svým tezím k eurobondům co největší pozornost,“ přidal se parlamentní vůdce Zelených Jürgen Trittin.

Jedna z nejkontroverznějších osob současné německé politiky nepochodila ani u berlínské vlády, která jinak myšlenku společných dluhopisů dlouhodobě odmítá. „Sarrazin buď z přesvědčení říká a píše do nebe volající nesmysly, nebo to dělá z opovrženíhodné vypočítavosti,“ prohlásil ministr financí Wolfgang Schäuble. Podle jeho předchůdce Steinbrücka (SPD) neznamená euro jen společnou měnu a trh, ale také evropskou civilizaci.

Sarrazin si prý z této kritiky nic nedělá a se zájmem ji v médiích sleduje. Čeká hlavně na to, jak jeho nové dílo přijmou čtenáři. Vlnu nevole totiž zvedla už jeho předchozí kniha z roku 2010, v níž se kriticky vyjadřoval k vlivu přistěhovalců na německou společnost. Publikace se však v Německu stala bestsellerem a vyšla v řadě překladů, včetně českého.