Palikot skončil s katolickou církví

Varšava - Šéf polské levicově liberální strany Janusz Palikot o víkendu demonstrativně vystoupil z katolické církve. Svým sobotním happeningem, který uspořádal v Krakově v místech spjatých s papežem Janem Pavlem II., ale narazil v katolickém Polsku na kritiku. V zemi se ke katolické církvi podle oficiálních statistik hlásí téměř 90 procent lidí. Palikotovo hnutí v loňských parlamentních volbách  nečekaně skončilo třetí.

Církvi je vlastní materialismus

Palikot prohlášení o tom, že odchází z katolické církve, přečetl v sobotu před sídlem krakovského arcibiskupa, z jehož okna Jan Pavel II. při návštěvách rodného Polska promlouval k věřícím. „Krajní materialismus, etický úpadek a příchylnost k jedné politické straně způsobily, že nevidím větší smysl v mé přítomnosti v této instituci, a proto z ní vystupuji,“ prohlásil Palikot, který v loňských podzimních parlamentních volbách u Poláků bodoval také svým antiklerikalismem.

Katolické církvi v Polsku tento politik vyčítá také to, že se „nechce očistit od pedofilie“. Dokument, na němž odchod od katolíků oznámil, chtěl původně předat na arcibiskupství, v čemž mu ale zabránili stoupenci krajní pravice. Nalepil ho proto na dveře kostela františkánů, který si posléze šel prohlédnout.

Kněz Kazimierz Sowa, ředitel náboženské televize religia.tv, uvedl, že to, co udělal v sobotu Palikot, bylo politickou demonstrací a snahou přitáhnout pozornost médií. Pokud chce katolík oficiálně vystoupit z církve, měl by to udělat ve farnosti, kde byl pokřtěn, přivést by si s sebou měl také dva svědky.

Podle publicisty Marka Zajonce, který byl v minulosti spojen s liberálně katolickým týdeníkem Tygodnik Powszechny, se rozchod s církví odehrává v hlavě dotyčného, a ne ve světlech kamer.

Palikotovo hnutí reprezentují i nejznámější polský homosexuál, představitelky ženských organizací bojujících za potraty anebo lidé, kteří měli menší problémy se zákonem, například jeli na kole pod vlivem alkoholu anebo měli u sebe zakázanou marihuanu.