Demonstranti v Mali vtrhli do paláce a zbili prezidenta

Bamako - Tři lidi zabily a několik dalších zranily bezpečnostní síly v Mali poté, co stovky demonstrantů vtrhly do prezidentského paláce a napadly prozatímního prezidenta Dioncoundu Traorého. Dav požadoval jeho odstoupení. Traoré se do čela země dostal v dubnu na základě dohody armádních pučistů s okolními státy. Mandát mu měl vypršet právě dnes. Vůdce pučistů ale souhlasil s jeho prodloužením o rok.

Tři lidi přišli o život, když bezpečnostní síly zasáhly proti demonstrantům, kteří vtrhli do prezidentského paláce a brutálně napadli Traorého. Ten skončil v nemocnici, prý ale není v ohrožení života. 

Vůdce pučistů Amadou Sanogo včera odsouhlasil, aby Traoré zůstal v prezidentském úřadu, ovšem výměnou za to si vymínil, že do konce života bude dostávat plat a další výhody poskytované bývalým hlavám státu. Součástí dohody je, že Traoré má zůstat v úřadu až do voleb, i když jeho mandát podle ústavy vyprší dnes. 

Jenže Sanogovým přívržencům se rozšíření mandátu prozatímního prezidenta nelíbilo a vydali se proto na prezidentský palác. Traoré byl jmenován do čela vlády poté, co puč armády svrhl z prezidentského úřadu Amadoua Toumaniho Tourého, Traoré se stal jeho dočasným nástupcem.