Egyptští policisté jdou za mříže kvůli střelbě do demonstrantů

Káhira - Pět egyptských policistů půjde na deset let do vězení za podíl na smrti demonstrantů při loňském povstání proti režimu tehdejšího prezidenta Husního Mubaraka. Jedná se o první podobný verdikt proti příslušníkům policejního sboru, který má podle mnohých Egypťanů podíl na stovkách úmrtí během loňských protestů.

Jeden ze soudců podílejících se na případu řekl, že dvěma dalším policistům káhirský soud uložil roční trest s podmínkou a deset dalších zprostil obvinění. Obžalovaní byli odsouzeni v nepřítomnosti, což jim umožňuje žádat o obnovu řízení.

Během 18 dnů protivládních protestů bylo loni v lednu a v únoru zabito více než 850 lidí. Policie podle svědků a demonstrantů při potlačování demonstrací použila ostré náboje, gumové projektily a slzný plyn.

Egyptská policie na náměstí Tahrír
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Egyptský exprezident se verdikt dozví už 2. června

Mubarak byl nakonec nucen 11. února odstoupit a sám kvůli údajnému podílu na smrti demonstrantů a obvinění z korupce stojí před soudem. Rozsudek nad ním by měl být vynesen 2. června.

Jiný káhirský soud před rokem odsoudil v nepřítomnosti policistu za podíl na smrti demonstrantů k trestu smrti. Rozsudek byl ale později změněn.