Baku hostí Eurovizi a zatýká protivládní demonstranty

Baku - Ázerbájdžánská metropole Baku bude v sobotu hostit finále velkého pěveckého klání televizní soutěže Eurovize, a město již nyní naplno žije přípravami. Pozornosti médií, která se k pěvecké soutěži sledované 125 miliony lidí upírá, ovšem využívají i protivládní demonstranti. Protesty pod dozorem kamer chtějí upozornit na autoritativní režim prezidenta Ihama Alijeva. Policie dnes také zatkla tři desítky protestujících, kteří se shromáždili před sídlem televize, jež bude finále Eurovize vysílat.

Policie v Baku tvrdý postup proti demonstrantům (30 lidí zadržela i včera) vysvětluje snahou zajistit v době konání soutěže bezpečnost a pořádek. Na její, údajně nepřiměřené zásahy proti představitelům opozice, sdruženým v hnutí Veřejná sněmovna, ale upozorňují třeba mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International a Human Rights Watch. Od začátku dubna ve velkém zasahuje také tajná policie, která při několika zátazích proti údajným teroristům zatkla desítky lidí.

„Tvrdé potlačování svobody projevu, disentu, nevládních organizací, kritických novinářů, jednoduše jakéhokoli odpůrce Alijevova režimu, tady pokračuje i před soutěží Eurovize,“ shrnul své obavy podle agentury Reuters regionální ředitel Amnesty International John Dalhuisen.

Opozice už předem avizovala, že její příznivci si zakoupili stovky vstupenek na přímý přenos sobotního finále, kde na sebe chtějí upozornit vykřikováním hesel a transparenty. Symbolicky je chtějí podpořit i věznění odpůrci režimu, kteří před týdnem vyhlásili protestní hladovku. Na pomoc jim chtějí dokonce přispěchat i někteří soutěžící, kteří hodlají o politické situaci mluvit přímo na jevišti.

Rozruch kolem opozičních akcí a diplomatických sporů zatím poněkud zastiňuje samotnou soutěž, která odstartovala semifinálovými koly už ve středu. Skalní fanoušci, a k těm patří hlavně diváci z Balkánu, postsovětských států a Ruska, si ale spektakulární vyvrcholení show nenechají ujít. O titul se tentokrát utká celkem 26 interpretů, největší šance přitom sázkaři dávají mladé švédské zpěvačce Loreen, nepřehlédnutelnému folklórnímu sboru ruských seniorek Buranovskije Bábuški (Buranovské babičky) nebo nestorovi britské popové scény Engelbertu Humperdinckovi.


Kontroverze budí i areál, kde finále proběhne

Blížící se vrchol estrádní show ovšem vzbuzuje kontroverze i z jiných důvodů; Stavbě velkolepé arény s kapacitou 23 000 diváků na břehu Kaspického moře, kde se bude soutěž odehrávat, musela ustoupit stará zástavba. Mnozí starousedlíci byli podle některých zpráv vysídleni násilím a za své nemovitosti dostali jen malé odstupné.

Radikálně naladění vyznavači islámu zase populární soutěž, která by se podle nich v muslimské zemi vůbec neměla konat, ostře kritizují a označují ji za hříšnou. Na nemorálnost hudební show hlasitě upozorňuje Írán, který odvolal svého velvyslance z Baku, diplomatická válka se navíc vyostřila i mezi Ázerbájdžánem a křesťanskou Arménií, která odmítla do sousední země vyslat svého soutěžícího kvůli obavám o jeho bezpečnost. Obě země vedou dlouhodobý spor o Náhorní Karabach.

Na Eurovizi s obavami hledí i zástupci mezinárodních organizací homosexuálů, a to kvůli zprávám o tom, že se vláda v Baku snaží před soutěží občany s menšinovou sexuální orientací izolovat, aby na sebe neupozorňovali. Ázerbájdžán to popírá.