Média spekulují o vatikánském skandálu. Jde o komplot?

Vatikán - Do nejmenších detailů rozebírají italské nedělníky nevídaný skandál Vatikánu. Před soud má jít papežův komorník kvůli podezření, že ukradl pontifikovy tajné dokumenty a vyzradil jejich obsah, což paragraf trestá až třiceti roky vězení. Tamní tisk očekává, že obviněný řekne další významná vatikánská jména, která jsou do aféry zapletená.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Eye Ubiquitous

Nedělní mše ve Vatikánu symbolicky uzavřela týden plný skandálů. Vatikán totiž vyšetřuje papežova komorníka Paola Gabrieleho. V bytě měl kopie tajných dopisů pro papeže a i z nich měla čerpat kniha Jeho Svatost, kterou Vatikán označil za zločineckou. Píše se v ní o korupci a protekci mezi nejvyššími představiteli. 

Podle italských médií ale majordomovi o peníze nešlo, neboť prý nájem, jídlo i benzín měl nesmírně levné a byl osvobozený od daně. Proto se média domnívají, že jde o spiknutí. Naznačuje to i vyhazov šéfa Vatikánské banky Gottiho Tedeshiho. Tedeshi chce však říct pravé důvody vyhazovu jen papežovi. Brání se, že to byl on, kdo banku před světem očistil, když v roce 2010 Vatikánu zmrazily třiadvacet milionů eur kvůli podezření z praní špinavých peněz. 

Má jít tak o boj mezi stoupenci a odpůrci kardinála Bertoneho, který je papežovou pravou rukou. Kritika míří ale i na pětaosmdesátiletého papeže. Italské nedělníky mu vyčítají, že je sice špičkovým teologem, ale s intrikami si poradit neumí.