Van Rompuy: Unie nebude Euro na Ukrajině bojkotovat

Kyjev - Evropská unie nemá v úmyslu bojkotovat zápasy evropského fotbalového šampionátu na Ukrajině. Má totiž zájem na tom, aby bylo mistrovství úspěšné. V rozhovoru pro dnešní vydání ruského listu Kommersant to prohlásil unijní prezident Herman Van Rompuy. Podle zpráv ukrajinského tisku se ale rozhodli bojkotovat šampionát francouzští politici a německá kancléřka Angela Merkelová s účastí stále váhá. Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč mezitím prohlásil, že mezinárodní komise právníků v brzké době oznámí výsledek svého zkoumání kauzy vězněné expremiérky Julije Tymošenkové.

„Otázka bojkotu ze strany EU není na pořadu dne,“ prohlásil Van Rompuy. „Máme zájem na tom, aby šampionát byl úspěšný,“ dodal. Zároveň kritizoval ukrajinskou justici za její postup v kauze opoziční vůdkyně Julije Tymošenkové. „Jsem velmi rozčarován nedávnými příklady politicky motivovaného soudnictví na Ukrajině. Případ Tymošenkové není jejich jediným projevem,“ konstatoval Van Rompuy.

Francie hodlá zápasy bojkotovat za každou cenu

O bojkotu zápasů na Ukrajině ale podle ukrajinských médií rozhodla francouzská vláda. Podle agentury Unian Paříž oficiálně informovala Kyjev, že žádný z francouzských ministrů na zápasy hrané na Ukrajině nepřijede. Rozhodnutí padlo před čtvrtečním přípravným zápasem francouzské reprezentace se Srbskem v Remeši. Francie bude zápasy své základní skupiny hrát v ukrajinském Doněcku a v Kyjevě.

Julija Tymošenková a Viktor Janukovyč
Zdroj: ČT24

Ministryně sportu Valérie Fourneyronová novinářům oznámila, že ministerstvo zahraničí o francouzském rozhodnutí informovalo ukrajinské partnery. Podle pařížského tisku na Ukrajinu nepojede ani nový francouzský prezident François Hollande.

Merkelová rozhodnutí odkládá

S cestou na Ukrajinu stále ještě váhá německá kancléřka Merkelová. Německý velvyslanec v Kyjevě Hans-Jürgen Heimsoeth v kyjevské televizi TVi řekl, že Merkelová se rozhodne „v poslední minutě“. Kancléřka se prý nejspíš nepřijede podívat na zápasy základní skupiny, ale pokud německý tým postoupí ze skupiny do dalších bojů, cestu zváží.

Německý tým bude zápasy v základní skupině hrát ve Lvově a Charkově, v případě postupu ho čeká čtvrtfinále v polském Gdaňsku nebo ve Varšavě.

Julija Tymošenková
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Sergei Chuzavkov

Kauzu Tymošenkové zkoumají zahraniční právníci

Ukrajinská generální prokuratura v květnu pozvala do země zahraniční právníky, aby vyvrátila výtky Západu z politizace svého právního systému a z represí proti špičkám domácí opozice. Podle Janukovyče kauzu Tymošenkové zkoumá tým vynikajících západních expertů „s obrovskými zkušenostmi“.

Výsledky svého zkoumání zveřejní už brzy. Na dotaz, zda expertiza může vyústit v osvobození Tymošenkové z vězení, odpověděl Janukovyč vyhýbavě. Rozhodnutí o vině je podle prezidenta výsostnou kompetencí ukrajinských soudů.