Rusko odpaluje rakety o sto šest

Moskva - Rusko odpálilo na jihu země mezikontinentální balistickou raketu Topol v rámci testů, které mají prověřit způsobilost zbraně proniknout protiraketovou obranou protivníka. Zdokonalený typ rakety má rozšířit výzbroj ruských strategických raketových sil.

Rusko podle odborného tisku intenzivně pracuje na zdokonalení svého raketového potenciálu v reakci na budování protiraketového štítu NATO v Evropě. Kromě raket Topol testuje i novou strategickou raketu, která má být pozemní verzí námořní rakety Bulava. Úspěšný test této rakety provedla ruská armáda koncem května.

Dnešní pokusný start rakety Topol byl úspěšný

Střela byla odpálena ze střelnice Kapustin Jar nedaleko jihoruské Astrachaně a dopadla do prostoru kazašské vojenské střelnice Sary Šagan. Cíle dosáhla s přesností, která odpovídá zadaným parametrům.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Mikhail Metzel

Podle ruského velení byly během testu „získány informace, které budou využity při vývoji účinných prostředků pro překonání protiraketové obrany“. Protiraketový štít NATO západní státy budují na obranu před íránskými raketami, Moskva ale tvrdí, že obranný systém omezí odstrašující sílu ruských strategických prostředků.