Ruská policie prohledala byty vůdců opozice; předvolala je k výslechu

Moskva - Ruská policie provedla domovní prohlídky v bytech desítky předních opozičních představitelů. Akce oficiálně souvisí s vyšetřováním nepokojů při demonstraci z 6. května, při nichž došlo k násilným incidentům a srážkám s policií. Podle médií je ale ve skutečnosti varováním před plánovanou úterní demonstrací. Policisté prohledali mimo jiné byty známého blogera Alexeje Navalného, levicového aktivisty Sergeje Udalcova, opozičního předáka Ilji Jašina a několika dalších. Všichni opoziční aktivisté, jejichž byty byly podrobeny prohlídce, byli právě na úterý předvoláni k výslechu.

Kromě prohlídky bytů Navalného, Udalcova a Jašina zablokovali policisté přístupy k bytům známé televizní moderátorky Ksenije Sobčakové či jednoho z vůdců opoziční skupiny Solidarnosť a bývalého vicepremiéra Borise Němcova. Aktivista Solidarnosti Michail Maglov byl při domovní prohlídce zatčen. Během razie zablokovali policisté obyvatelům prohledávaných bytů telefony a zamezili jim v užívání internetu.

Shromáždění několika desítek tisíc lidí v centru Moskvy, které se uskutečnilo 6. května  v předvečer inaugurace staronového ruského prezidenta Vladimira Putina, vyústilo tehdy v pouliční rvačky, z jejichž vyprovokování se obviňovaly obě strany. Několik opozičních vůdců bylo při demonstraci zatčeno a později odsouzeno k pokutám a několikadenním trestům.


Pravým důvodem dnešního policejního zásahu je podle opozičních aktivistů obava úřadů před opakováním masových projevů nesouhlasu s kremelskou politikou, které opozice naplánovala na úterý. Dlouho připravovaná opoziční demonstrace má znovu přivést do ulic Moskvy a dalších měst davy lidí, kteří nesouhlasí s monopolizací politické moci kremelskou stranou Jednotné Rusko.

Úterní demonstraci moskevská radnice po dlouhých diskusích s organizátory minulý týden povolila. „Pochod milionů“, jak je akce stejně jako protest z 6. května nazvána, má projít centrem města a vyvrcholit mítinkem na Sacharovově třídě. Pořadatelé demonstrace očekávají, že do ulic vyjde přes 50 000 lidí. Obdobné akce jsou na úterý hlášeny i z Petrohradu a několika dalších ruských měst.


/*json*/{"map":{"lat":55.768770109986,"lng":37.641069889069,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Moskevská policie domovní prohlídky potvrdila s vysvětlením, že razie je namířena proti „organizátorům a účastníkům mítinku na Blatném náměstí z 6. května, který přerostl v masové nepokoje a násilnosti proti pořádkovým silám“. Celkem už v souvislosti s nepokoji policisté zadrželi téměř dvacet lidí. Zabavili jim veškeré datové nosiče a oděv, v němž se demonstrace zúčastnili. „Preventivní“ charakter dnešní policejní razie potvrdil jeden z hlavních organizátorů protikremelských demonstrací Udalcov. Novinářům oznámil, že přesně na dobu úterní opoziční akce byl předvolán k výslechu na moskevskou policii, aby se do protestu nemohl zapojit.

„Přes deset osob, u nichž byly provedeny domovní prohlídky, bylo předvoláno k provedení vyšetřovacích úkonů na úterý 12. června,“ řekl ruským novinářům šéf vyšetřovatelů Vladimir Markin. Podle ruských médií tak moskevská justice zablokovala účast na demonstraci fakticky všem hlavním opozičním vůdcům.

Organizační výbor úterního pochodu se dnes sešel v Moskvě. Jeho členové vydali prohlášení, podle něhož se na scénáři protestu nic nemění. „Všechno půjde podle plánu,“ řekl agentuře Interfax opoziční aktivista Sergej Davidis. „Jedinou změnou bude vyšší počet účastníků jako reakce na dnešní postup úřadů“.

Video Telefonát Jiřího Justa (16:00)
video

Telefonát Jiřího Justa (16:00)

Telefonát Jiřího Justa (16:00)

16:00 11.6.

Rozhovor s Jiřím Justem