Za zmizení dítěte nemohou rodiče, ale dingo

Sydney - O 32 let starém zmizení osmitýdenního miminka definitivně rozhodl soud v Austrálii. Potvrdil, že smrt Azarie Chamberlainové měl na svědomí pes dingo, jak říkají její rodiče. Soud tak definitivně očistil matku dítěte od podezření z vraždy. Tragický příběh vzbudil vášně a nebývalou pozornost médií i veřejnosti. Ty ženu léta mylně považovaly za vražedkyni.

Celých 32 let bojovali za svou nevinu. Manželé Chamberlainovi tvrdili, že se zmizením osmitýdenní dcery neměli nic společného. Soud v australském Severním teritoriu teď udělal za případem definitivní tečku. „Azaria Chamberlainová zemřela u Uluru 17. srpna 1980. Příčinou její smrti byl útok dinga, který ji odnesl pryč,“ prohlásila koronerka Elizabeth Morrisová. 

Chamberlainovi kempovali nedaleko posvátné skály v australském vnitrozemí, když ze stanu zmizela jejich malá dcera. Matka tvrdila, že zahlédla psa dingo. Uvěřil jí ale málokdo. Okolí ji mělo za vražedkyni a lhářku. A stejně tak soud. Divoké psy považovali za neškodné společníky, neschopné ublížit dítěti.

Lindy Chamberlainová dostala doživotní trest. Její manžel Michael podmínku. Za tři roky se ale v doupěti dinga našlo Azariino oblečení. Nový proces její matku osvobodil, smrt dívky ale neobjasnil a pochyby zůstaly až dodnes. 

Michael Chamberlain, otec zmizelé dívky:

„Tento boj za pravdu a uznání soudu trval příliš dlouho. Spravedlnosti se ale můžete dočkat, i když si myslíte, že je všechno ztraceno.“


Rodiče dítěte dostali nový úmrtní list. Stojí na něm, že Azarii zabil pes dingo. „Austrálie už nebude moct tvrdit, že dingové nejsou nebezpeční a zaútočí jen v obraně. Žijeme v krásné zemi, ale taky nebezpečné,“ varuje Lindy Chamberlainová. 

Případ Australany rozdělil a roky poutal pozornost světových médií. Inspiroval taky hollywoodské filmaře. Ve snímku Výkřik ve tmě zazářila Meryl Streepová. Za roli Azariiny matky získala nominaci na Oscara.

Video Za smrt miminka může pes dingo
video

Za smrt miminka může pes dingo