Dva Íránce čeká smrt za popíjení alkoholu

Teherán - Soud v severovýchodním Íránu vynesl nad dvěma muži ortel smrti. Odsouzení se totiž několikrát oddávali popíjení alkoholu, což je v zemi zakázáno. Íránské soudy podobný verdikt vynesly naposledy před pěti lety. Odsouzený ale tehdy nad svým činem projevil lítost, a výkonu trestu tak unikl.

Je libo klenička šampaňského? V Íránu za ni dostanete 80 ran bičem

Od islámské revoluce v roce 1979 jsou výroba, prodej a konzumace alkoholu v zemi zakázány. Alkoholické nápoje smí popíjet pouze členové křesťanských náboženských menšin. Za skleničku alkoholu v Íránu hrozí 80 ran bičem. Pokud je však dotyčný při popíjení alkoholu přistižen potřetí, může být odsouzen k trestu smrti.

To byl podle šéfa justice v provincii Chorásáne Razaví také případ obou odsouzených mužů, kteří prý byli za stejný prohřešek předtím již dvakrát potrestáni. Nejvyšší trest pro ně již potvrdil i soud vyšší instance. Íránské zákony ale odsouzeným za konzumaci alkoholu umožňují popravě uniknout, pokud nad činem projeví lítost.

Mahmúd Ahmadínežád
Zdroj: AP/ČTK
Autor: Victor R. Caivano

I přes hrozbu trestu spotřeba alkoholu v zemi zřejmě roste. Podle oficiálních statistik je do země každoročně propašováno 60 až 80 milionů litrů alkoholu. Policii se přitom daří zajistit jen asi třetinu až čtvrtinu toho množství. Nejmenovaný činitel úřadu pro boj s pašeráctvím začátkem loňského roku odhadl obchod s pašovaným alkoholem na 730 milionů dolarů (15,1 miliardy korun) ročně.