Izrael je ve skutečnosti nejrasističtější stát, tvrdí spisovatel Michael

Tel Aviv - Podle renomovaného izraelského spisovatele Samiho Michaela jsou v Izraeli Arabové a Židé pocházející z východu natolik diskriminováni, že země může aspirovat na titul nejrasističtějšího státu. Podle něj k rasismu vybízejí mnozí poslanci a přiživují ho náboženští extremisté. Izraelská kultura není ve skutečnosti o nic méně toxická než fanatický islám, prohlásil spisovatel v Haifě na mezinárodní konferenci věnované izraelským studiím.

Šestaosmdesátiletý Michael je původem z východu. Mládí strávil v Iráku, později ale musel uprchnout do Íránu a do Izraele přišel v roce 1949. V hebrejštině začal publikovat až v roce 1974. V současnosti je uznávaným odborníkem na problematiku multikulturalismu. Byl také navržen na Nobelovu cenu za literaturu.

Sami Michael, izraelský spisovatel:

„Izrael může požádat o titul nejrasističtějšího státu moderního světa. Po více než 60 letech od vzniku Izraele se v něm nepodařilo vyrovnat rozdíly mezi Židy původem z Evropy a východu. Odráží se to v propastných rasových a sociálních rozdílech. Lidé pocházející z arabských států nejsou rovnocenně zastoupeni ve státních institucích, zejména vědeckých a kulturních.“


Michael byl v mládí komunista a v projevu hovořil také o selhání izraelské levice, které se podle něj nepodařilo vyřešit problém sociální nerovnosti Izraelců. „Izraeli bude hrozit nebezpečí, dokud jeho vedení nepochopí, že se Izrael nenachází v poklidném severu Evropy, ale v centru vřícího Blízkého východu. Můžeme přijít úplně o všechno. Izrael by také mohl být jen dočasný koncept, podobně jako byly první a druhý chrám,“ sdělil Michael.

Benjamin Netanjahu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Tara Todras Whitehill

Izraelské děti jsou prý vedeny k nenávisti

Podle něj jsou Izraelci od dětství učeni nenávidět ostatní. „Kultura v Izraeli není o nic méně zkažená než fanatické islámské frakce. Učíme své děti od školek nenávisti, podezírání a odporu k cizincům a jiným lidem, zejména k Arabům,“ tvrdí Michael.