Na východě USA platí stav nouze, vedra pokračují

Washington - Vlna rekordních veder, která v posledních dnech trápí východní část USA, bude podle varování meteorologů pokračovat i dnes. Prudké bouřky se silným větrem, které vznikají z horka, si přitom už vyžádaly nejméně 13 obětí. Bouře od Indiany po Maryland strhávaly dráty elektrického napětí a více než tři miliony lidí zůstávají bez proudu.

Stav nouze byl v sobotu vyhlášen v hlavním městě Washingtonu, v Ohiu, ve Virginii a v Západní Virginii kvůli škodám, které tu v noci napáchaly bouře s větrem o rychlosti dosahující síly hurikánu. Ty zasáhly pás území o šíři 800 kilometrů. Americký prezident Barack Obama pověřil Federální agenturu pro řešení krizových situací (FEMA), aby koordinovala odstraňování následků katastrofy v bouří postiženém státě Ohio.

Větrný živel následoval po vlně veder lámajících rekordy, kdy v řadě měst včetně Atlanty teploty přesáhly 40 stupňů Celsia. V USA, kde k měření teploty používají stupně Fahrenheita, platí napříč jižní třetinou země i pro dnešek varování před „trojcifernými teplotními hodnotami“, tedy teplotami vyššími než 100 stupňů Fahrenheita (38 stupňů Celsia). „Zůstávat venku je velmi nebezpečné pro osoby ohrožené podobně extrémními podmínkami,“ varovala národní meteorologická služba.

Čety opravářů pracovaly celou noc, aby obnovily dodávky elektřiny do domů a podniků. Oficiální činitelé ovšem varovali, že opravy mohou v některých oblastech trvat až týden. Technické služby v Ohiu, Virginii a Marylandu označily škody na rozvodných sítích za katastrofické.