Kromě 102 křesel pro západ a 60 křesel pro východ připadá zbylých 38 míst chudému a málo osídlenému jihu země.
„Skupina lidí vstoupila do prostor komise, vyplenili kanceláře a zničili to, co našli uvnitř budovy,“ podotkl šéf národní volební komise v Benghází Jamal Bukrin. Výzva bojkotu sobotního hlasování přišla od skupiny, která už dříve vyhlásila semi-autonomní území v Kyrenaice, čili oblasti ve východní Libyi. Právě na východě země také loni vypuklo povstání proti tehdejšímu libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu.
Napětí mezi východem a Tripolisem přitom není jediné riziko, které vývoj v zemi ohrožuje - po pádu diktatury se rozhořely prastaré kmenové spory - ozbrojené střety jsou na denním pořádku. Jen za posledních 10 dní si na různých místech vyžádaly zhruba 150 obětí.
Libye dnes propustila pracovníky mezinárodního trestního soudu
Libye dnes také propustila 26 dní vězněné pracovníky Mezinárodního trestního soudu (ICC). Země podezírala australskou advokátku Melindu Taylorovou a její libanonskou tlumočnici ze špionáže. Jejich dva kolegové, Rus a Španěl, zůstali ve vazbě dobrovolně s oběma ženami. Taylorová podle libyjských úřadů předala při setkání s vězněným synem bývalého vůdce Muammara Kaddáfího Sajfem Islámem dokumenty týkající se hledaného člena minulého režimu.
Sajf Islám Kaddáfí má být souzen za rozkazy, jež vedly k mučení a vraždění povstalců, kteří loni bojovali proti jednotkám jeho otce. ICC ho chce soudit za vraždy a zločiny proti lidskosti, ale Libye trvá na tom, že souzen musí být ve vlasti. ICC je podle Tripolisu alternativou jedině v těch případech, kdy obžalovaní jsou ze zemí, které samy nejsou schopné zorganizovat spravedlivý proces.
