Medvěděv otevřel nejdelší zavěšený most světa

Vladivostok (Rusko) – Ruský premiér Dmitrij Medvěděv dnes ve Vladivostoku otevřel nejdelší zavěšený most světa. Spojuje pevninské Rusko s Ruským ostrovem v Japonském moři, měří více než jedenáct set metrů a jeho stavba přesáhla 28 miliard rublů (17,5 miliardy korun). Most je nyní ve zkušebním provozu, pro veřejnou dopravu by měl být otevřen od 1. srpna.

Medvěděv při otevření mostu ocenil ruské dělníky a specialisty, kteří na stavbě pracovali. „Všechno šlo bezvadně. Cizincům se nedá věřit, že udělají věci pořádně. Bohužel možná neumíme stavět domy, ale na každý pád umíme budovat takovéto stavby,“ řekl.

Most na Ruský ostrov s délkou středního rozpětí 1 104 metrů překonal dosud nejdelší čínský Most Su-tchung z roku 2008 (1 088 metrů). S pilíři vysokými 320,9 metru se zároveň stal druhým nejvyšším mostem podle výšky mostní konstrukce za jihofrancouzským Viaduktem Millau (343 metrů). Stavba je součástí soustavy tří velkých mostů, které budou propojovat místní letiště s městskou aglomerací.

Trojice mostů, jejichž výstavba zabrala čtyři roky, je součástí městské magistrály, která se má v budoucnu stát komunikační páteří víc než půlmilionového Vladivostoku. „Jsem si jistý, že bude sloužit velkému množství lidí, kteří žijí ve Vladivostoku a na Ruském ostrově, a těm, kteří přijedou jako turisté,“ řekl Medvěděv. „Je to prostě nádherná stavba, zosobňující ducha inženýrství.“