Soud s Tymošenkovou opět odložen, její účast je prý nutná

Charkov - Charkovský soud odložil o další dva týdny projednávání nové kauzy expremiérky Julije Tymošenkové, která se týká údajných defraudací a daňových úniků z poloviny 90. let. Příčinou odkladu byla neúčast obviněné způsobená její nemocí. Soud konstatoval, že účast expremiérky na jednání je nezbytná. Přelíčení bylo odloženo na 23. července.

Lékařské dobrozdání, které si soud koncem června vyžádal, nebyli ukrajinští zdravotníci schopni k dnešnímu dni dodat, protože obžalovaná zdravotní kontrolu odmítá. Posudek založený na studiu její zdravotní dokumentace si vyžádá delší čas.

Opoziční poslanci chtěli zabránit převozu Tymošenkové

Obhájci Tymošenkové žádají, aby se nový soud v kauze JESU konal až po jejím úplném uzdravení. V charkovské nemocnici, kde si od května Tymošenková pod dohledem německých lékařů léčí vyhřezlou meziobratlovou ploténku, v noci drželo stráž téměř padesát ukrajinských opozičních poslanců. Podle agentury Unian chtěli vlastními těly zabránit násilnému transportu Tymošenkové do soudní budovy.

Kauza, jejíž projednávání bylo kvůli zdravotnímu stavu Tymošenkové odloženo už podruhé, se týká její činnosti v čele společnosti Jednotné energetické systémy ukrajiny (JESU). Tymošenková měla jako majitelka JESU ve spolčení s tehdejším premiérem Pavlem Lazarenkem způsobit státu škodu tím, že na státní rozpočet převedla svůj privátní dluh ve výši půl miliardy dolarů. Lazarenko v kauze nefiguruje, protože si v USA odpykává trest za finanční machinace.

Tymošenková obvinění odmítá s tím, že kauzu už ukrajinské soudy dříve projednaly a v roce 2005 ji obvinění zbavily. Obžaloba je podle ní politickou mstou prezidenta Viktora Janukovyče, jejího hlavního politického oponenta. Stejně Tymošenková hodnotí i takzvanou plynovou kauzu, v níž byla odsouzena k sedmi letům vězení za překročení úředních pravomocí.