Americká válečná loď na jaderný pohon je na prodej

Washington - Spojené státy prodávají svou chloubu - první válečnou loď na světě poháněnou jaderným pohonem. USS Long Beach ale nebude sloužit pro vojenské účely, USA ji totiž prodávají jen jako kovový šrot určený k recyklaci. Zájem koupit ji už vyjádřilo více než deset firem. O kupci i o výši ceny rozhodne dražba.

Plavidlo dlouhé 220 metrů začalo americké námořnictvo využívat v roce 1961. Na palubě lodi byly dva jaderné reaktory, každý z nich poháněl jeden z motorů. Loď se zapojila do operací v souvislosti s válkou ve Vietnamu a měla i podpůrnou roli při první válce v Perském zálivu na počátku 90. let. Námořnictvo vyřadilo USS Long Beach z provozu v roce 1995.

Americké námořnictvo nakládá s vysloužilými válečnými loděmi různě. Některé nechalo potopit, jiné prodalo do zahraničí a další dokonce nechalo přestavět na muzea přístupná veřejnosti.

Z USS Long Beach muzeum nebude

Velká část plavidel se ale prodává také jako kovový šrot, což bude i případ USS Long Beach. „Jsem si jistý, že se už od začátku počítalo se sešrotováním USS Long Beach. Přece jen moc lodí na muzea nepřestavujeme,“ řekl mluvčí námořnictva Pat Dolan.

USS Long Beach
USS Long Beach

I jako kovový šrot ale představuje USS Long Beach zajímavou příležitost. Loď tvoří 10 tisíc tun oceli, 450 tun hliníku a téměř 500 kilometrů elektrických kabelů.