Ruský parlament spustil na tamní internet „železnou oponu“

Moskva - Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, dnes definitivně schválila sporný návrh zákona umožňujícího podle kritiků cenzuru internetu. Oficiálně jde o ochranu dětí: zákon má omezit přístup k nelegálním a nebezpečným informacím ohrožujícím život, zdraví a rozvoj dětí. Opozice novelu kritizuje, podle ní to je cesta k postupné cenzuře na internetu. „Na ruský internet se spouští železná opona,“ varoval ruský liberální list Kommersant.

Na protest proti chystanému zákonu byla v úterý mimo provoz ruská verze internetové encyklopedie Wikipedie. Také předáci protiputinovských protestů tvrdí, že nový právní předpis by mohl umožnit zavírání ruských webových stránek včetně ruskojazyčných verzí Facebooku a Twitteru, a to i bez soudního rozhodnutí. Normativní akt je údajně zacílen proti opozičním hnutím, která se organizují prostřednictvím sociálních sítí. Výhrady proti předloze měla i prezidentská rada pro lidská práva.

Protesty však nezabránily sněmovně v rozhodnutí. Pro zákon zdvihli ruku zákonodárci nejen vládní strany Jednotné Rusko, ale ze všech čtyř poslaneckých klubů. Žádný z poslanců podle rozhlasu nehlasoval proti. „Nemyslím si, že proti zákonu je celé internetové společenství, ale jen určité kruhy, které lze spojovat s pedofilní lobby,“ odmítla námitky spoluautorka právního předpisu Jelena Mizulinová. 

Ruská verze Wikipedie byla uzavřena
Zdroj: Wikipedia

Zákon umožní vytvářet „černé seznamy“ webů šířících „zakázané informace“ o drogách, dětské pornografii či sebevraždách a přístup k těmto portálům budou moci úřady omezit či rovnou blokovat; v ostatních případech bude pro zapsání webu do seznamu zapotřebí rozhodnutí soudu.

Kritici se obávají, že podobně jako v Číně by úřady mohly za pomoci nové právní úpravy na internetu blokovat aktivity opozice a rozhodovat o tom, co si uživatelé smějí prohlížet. Podle schvalovaného zákona může být zablokována webová stránka, jejíž vlastník odmítne odstranit obsah, jenž je označen za nevhodný. Proti rozhodnutím úřadů se vlastníci teoreticky budou moci odvolat k soudům, ale o jejich nezávislosti panují v Rusku silné pochyby.

„Postačí v debatě na jakémkoliv webu či blogu zanechat zmínku na téma 'jak uvařit LSD z pohanky', aby web byl zakázán. Vlastník pak bude měsíce běhat po soudech a dokazovat, že není velbloud,“ předpověděl známý opoziční bloger Alexej Navalnyj. 

Předpokládá se, že souhlas horní komory parlamentu a prezidentův podpis budou už jen formalitou. „Černé seznamy“ mají fungovat od 1. listopadu, ostatní ustanovení od okamžiku zveřejnění zákona. Je však možné, že už brzy se vrátí na pořad sněmovny, protože technické aspekty je podle ministerstva spojů a masové komunikace třeba „dopracovat“.

Pomluvy opět pod hrozbou trestního stíhání

Poslanci také podle očekávání dnes vrátili do trestního zákona paragraf o stíhání a trestání pomluv, který koncem loňského roku „vyřadil“ předchozí ruský prezident Dmitrij Medvěděv v rámci humanizace trestního práva. Za pomluvu tak hrozila nejvýše několikatisícová pokuta.