Proti ozbrojencům v Kongu zasáhnou zahraniční síly

Goma - Kongo, Rwanda a další země regionu se během summitu Africké unie dohodly na plánu potlačení ozbrojených skupin ve východním Kongu. Dokument navrhuje vojenské řešení s mezinárodní podporou.

Text dohody, kterou v Addis-Abebě podepsali ministři zahraničí skoro desítky států regionu, navrhuje na ofenzivu povstalců v Severním Kivu odpovědět vojenskou akcí s mezinárodní podporou.

Nuredín Mezní, mluvčí Africké unie:

„Silně odsuzujeme jak povstalecká hnutí Tutsiů, tak i milici Hutuů. Shodli jsme se na okamžité vojenské akci, která vymýtí hrozby všech skupin v regionu.“


Podle Reuters nebylo z dohody, která odsuzuje postup povstalců, bezprostředně zřejmé, z jakých zemí mají jednotky avizované „neutrální mezinárodní síly“ pocházet. Dokument má být ještě během současného summitu Africké unie předložen hlavám afrických států, jejichž šéfové diplomacií jej podepsali.

Povstání na východě Konga vyvolává napětí mezi touto středoafrickou zemí a sousední Rwandou, kterou konžské úřady podezírají z podpory rebelů. „Žádáme Rwandu, aby stáhla své vojáky z Konga. Také znovu žádáme o mezinárodní solidaritu s humanitární situací, ve které se ocitli obyvatelé Konga v provincii Severního a Jižního Kivu,“ podotkl člen občanské společnosti Pablo Muke.

Povstalci ze skupiny M23 vedené členy rwandského etnika Tutsiů se v posledních dnech přiblížili na několik desítek kilometrů správnímu středisku neklidné provincie Severní Kivu. Vrtulníky konžské armády a OSN proto pozice povstalců bombardovaly, aby jim zabránily v postupu na půlmilionovou Gomu.

Video Kongo a Rwanda se dohodly na potlačení rebelů
video

Kongo a Rwanda se dohodly na potlačení rebelů

Milice Hutuů se vytvořila před 18 lety z rwandských povstalců, kteří organizovali masové vyvražďování Tutsiů. Má na svědomí genocidu z roku 1994 s asi 800 tisíci mrtvými. Tutsiové jsou ve Rwandě menšinovým etnikem, k jejich povstalecké skupině se ale přidali taky dezertéři z konžské armády. Mezi Kongem a Rwandou panuje křehký mír, konžská vláda totiž z podpory rebelů obviňuje vysoké představitele Rwandy. Ti vinu odmítají.