Barmská opozice varuje Západ před unáhleným optimismem

Rangún - Západ odměňuje Barmu za postupné uvolňování režimu. Po klíčovém jednání americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové míří do země velké firmy a Evropská unie zmírňuje sankce. Tamní opozice ale varuje před unáhleným optimismem. Propuštěná barmská politička Su Ťij mezitím od českého ministra zahraničí obdržela růži, kterou jí chtěl kdysi darovat zesnulý exprezident Václav Havel.

Studentského lídra Aye Aunga pustili z vězení po dlouhých čtrnácti letech. Snaží se zorientovat a každý den sleduje, jak se život v zemi změnil. Kamera ČT brzy přitahuje pozornost policie. S čerstvě propuštěným vězněm se raději stahujeme do klidného zákoutí. „Nestačil jsem se oženit a založit rodinu. Bydlím s bratrem a rodiči. Ale není čas, musíme pokračovat v boji proti režimu,“ prohlásil propuštěný vězeň.

Na první pohled žije 60milionová země svým poklidným neměnným tempem. Za poslední měsíce se tady ale změnilo víc než za celé půlstoletí vojenské diktatury. Světový idol demokracie Aung Schan Su Ťij sedí v parlamentu, političtí vězni se dostávají na svobodu a západní média i politici s nimi mohou volně mluvit. „Začátek byl dost tvrdý. Dostal jsem sedm let za ilegální činnost. Po čtyřech letech ale naštěstí přišla amnestie,“ konstatoval člen hnutí Generation Wave Phyu Phwe.

Video Reportáž Jakuba Szántó
video

Reportáž Jakuba Szántó

Přesto za mřížemi zůstávají tři stovky politických vězňů. Ty, kteří jsou na svobodě, neustále sleduje tajná policie. „Žádám Českou republiku jako člena Evropské unie, aby unáhleně nepovolovala tlak na barmský vojenský režim,“ pronesl člen politické opozice Barmy Myat Ko. „To nejdůležitější je, abychom věděli, jak to v Barmě přesně vypadá,“ prohlásil ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg.

Zatím poslední velké protesty zažila Barma před pěti roky. Při střetech se všemocnou armádou tehdy zemřelo přes sto lidí. I přesto je opozice nyní silnější než kdykoliv předtím, připravená vyjít do ulic kdykoliv znovu, pokud by vláda chtěla reformy zastavit nebo dokonce zrušit dosavadní ústupky.

Su Ťij obdržela od Schwarzenberga růži, kterou měla dostat od Havla

V barmské metropoli Neipyijto dnes předal barmské opoziční vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij
český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg květ usušené žluté růže. Květ jménem barmské političky položili loni barmští opoziční aktivisté na rakev bývalého prezidenta Václava Havla, který boj Su Ťij za svobodu dlouhá léta podporoval.

Karel Schwarzenberg a Su Ťij
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Khin Maung Win

Václav Havel v polovině června 2005 při příležitosti šedesátin Su Ťij publikoval v americkém listě The Washington Post článek A Rose for the „Unfree“ (Růže pro „nesvobodnou“), v němž vyslovil přání předat barmské disidentce růži. „Chtěl bych se s ní setkat a dát ji růži - takovou, kterou drží v ruce na fotografii v mé pracovně. Tak obyčejné přání se ale může v případě tak neobyčejné ženy jako Do Aun Schan Su Ťij jevit jako hloupý nápad,“ napsal
tehdy Havel.
   
Když bývalý prezident loni zemřel, skupina barmských aktivistů mu jménem Su Ťij položila na rakev růži. Su Ťij tehdy vyjádřila hluboký zármutek nad Havlovou smrtí a poděkovala mu za letitou podporu, kterou jí poskytoval. Poslala Havlovi kytici růží a v den jeho pohřbu vzdala čest jeho památce.