Sedm let vězení za protestní píseň proti Vladimiru Putinovi - takový trest hrozí trojici ruských aktivistek. Podle ruských úřadů je to výtržnictví a dívky k němu dohnala náboženská nenávist. Punkerkám nepomohly protesty ruského ombudsmana, části pravoslavných duchovních, ani silná podpora ze zahraničí.
Soudkyně Marina Syrovová odmítla žádosti obhajoby vrátit celý případ prokuratuře či předvolat k soudu jako svědky i ruského prezidenta Vladimira Putina a patriarchu pravoslavné církve Kirilla, kterým happening Pussy Riot na půdě moskevského chrámu Krista Spasitele byl zjevně určen.
Na posledním přelíčení minulý týden soudkyně rozhodla prodloužit členkám skupiny vazbu o dalšího půl roku. Advokát obžalovaných Nikolaj Polozov označil soudní proces jako represi. Veřejnost do soudní síně nesměla, přesto se u budovy sešla padesátka lidí.

Proces s Pussy Riot začne 30. července
Proces s Pussy Riot začne 30. července
stu: 12:30, 23.7.2012
Telefonát Pavla Vondry
Členky punkové skupiny Pussy Riot se budou znovu hájit
Případ Pussy Riot rozdělil ruskou veřejnost
Podle nedávného průzkumu nezávislého střediska Levada polovina Moskvanů s trestním stíháním kapely nesouhlasí, třetina jej naopak schvaluje. Za kapelu se v otevřeném dopise
postavila stovka známých umělců, solidaritu s rebelkami o víkendu na pódiích v Moskvě a Petrohradu vyjádřily i skupiny Red Hot Chili Peppers a Franz Ferdinand.
U stejného moskevského soudu byl před časem k mnohaletému žaláři odsouzen i někdejší ropný magnát Michail Chodorkovskij, považovaný za Putinova rivala.