V Namibii byl nalezen vodní zdroj, který může vydržet staletí

Windhoek - V Namibii, nejsušší zemi na jih od Sahary, objevili hydrologové v dvousetmetrové hloubce významný zdroj vody. Objev obrovského rezervoáru, který pokrývá území o rozloze 2800 kilometrů čtverečních, může mít obrovský dopad na rozvoj této oblasti sužované častými suchy. "Pro celou oblast severní Namibie, kde žije 40 procent celkové populace této africké země, by tato voda při současném tempu spotřeby vystačila na 400 let," řekl vedoucí prací německého geologického institutu Martin Quinger. Projekt nazvaný Ohangwena II je výsledkem spolupráce mezi Namibií a Německem. 

Vědci tvrdí, že voda je stará 10 000 let a je čistší než mnohé moderní zdroje. Objevily se však obavy, že vodu by mohly znečistit nelegální vrty. Pod povrchem se totiž nachází vrstva soli, která by mohla při špatném technickém postupu vodu kontaminovat. Vědci z německého geologického institutu v rámci projektu hodlají nejen technicky zajistit odběr vody z nově nalezeného zdroje, plánují také rozvrhnout její spotřebu tak, aby vedla k dlouhodobému rozvoji celého území. Součástí projektu je pak i výuka mladých Namibijců, kteří by po vypršení spolupráce měli spravovat zdroje vody v zemi.

Na 800 000 lidí v severní Namibii je v současnosti závislých na nespolehlivých dodávkách vody ze 40 let starého potrubí vedoucího z Angoly. Nový zdroj by mohl pomoci nejen se zajištěním pitné vody, ale mohl by změnit i hospodářské využití krajiny, v níž se dnes zemědělská produkce soustředí pouze kolem dvou velkých řek. Místní obyvatelé také doufají, že by jeho objev mohl zastavit plány na výstavbu přehrady na vodopádech Epupa, které jsou důležitým rituálním místem pro etnikum Himbů. 

/*json*/{"map":{"lat":-16.299051014582,"lng":22.412109375,"zoom":4,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Namibie je nejsušší subsaharskou zemí tvořenou z velké části pouští a polopouští. Voda je zde cennou surovinou, na které závisí život stovek tisíc obyvatel. Nedostatek čisté pitné vody je zároveň příčinou mnoha banálních onemocnění, jako je například průjem, který v afrických podmínkách často končí smrtí. Již v dubnu vědci z londýnské univerzity a z britského geologického ústavu oznámili, že dle jejich odhadů má Afrika obrovské zásobárny vody. Největší rezervoáry se podle nich nacházejí pod Libyí, Alžírskem, Egyptem a Súdánem. Získat vodu z některých z nich může být ale kvůli hloubce vrtů velmi drahé.