Progress úspěšně zakotvila u ISS

Moskva - Ruská nákladní kosmická loď Progress dnes časně ráno moskevského času na druhý pokus úspěšně zakotvila u Mezinárodní vesmírně stanice (ISS). Progress se od ISS odpojila před týdnem a úterní pokus o její zakotvení se kvůli problémům s novým přibližovacím systémem nezdařil. Nyní měla loď větší štěstí, videozáznamy nezaznamenaly žádné problémy.

Progress 47, na kterém není lidská posádka a který k ISS dorazil v dubnu, se od vesmírné stanice odpojil v neděli, aby otestoval právě nový automatický přibližovací systém. Když se pokus o opětovné zakotvení nezdařil, loď se vzdálila do bezpečné vzdálenosti od ISS.

  • Ruská nákladní loď Progress
    Ruská nákladní loď Progress autor: AP Photo, zdroj: Rossiya 24 TV Channel
  • Mezinárodní vesmírná stanice
    Mezinárodní vesmírná stanice autor: Boeing, zdroj: Boeing Illustration

Nový pokus o zakotvení byl úspěšný a videozáznam operace neukázal žádné problémy, uvedla agentura AP. Nákladní loď má nyní zůstat ke stanici připojena jen do 30. července, aby naložila odpadky.

Loď čekají ještě další dva vědecké úkoly

Poté bude loď od komplexu znovu odpoutána a navedena na tříměsíční automatický let, při kterém bude plnit dva vědecké úkoly. Nový přibližovací systém Progressu bude odeslán na Zemi k prohlídce a zdokonalení.