Policie zabránila pumovému útoku v Gibraltaru

Madrid - Španělská a britská policie zmařily pokus o pumový útok v gibraltarském nákupním centru. Terčem atentátníků se měli stát diváci sledující na velkoplošných obrazovkách dění z letních olympijských her v Londýně.

Jak upřesnil španělský list El País, útok se chystali provést dva Čečenci a jeden Turek, kteří jsou podezřelí z příslušnosti k mezinárodní teroristické síti al-Káida. Sledovala je britská tajná služba MI6, která k nim pak dovedla španělské bezpečnostní složky. Všichni tři byli zatčeni ve Španělsku již před týdnem a nyní jsou ve vazbě. Úřady u nich našly výbušniny a obvinily je z plánování teroristického útoku.

U tureckého občana se našel videozáznam, na němž řídí dálkově ovládané letadlo, které shazuje dva objemné balíky. Policie u zatčených našla také součástky tří létajících strojů. Jeden z Čečenců bylo označen za experta na výbušniny, který v minulosti sloužil v ruských zvláštních jednotkách.

/*json*/{"map":{"lat":36.157003845673,"lng":-5.3475952148438,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/