Povstalce chce v boji proti Asadovi sjednotit irský revolucionář

Damašek - Roztroušené syrské povstalce v boji proti režimu prezidenta Bašára Asada organizuje profesionální revolucionář Mahdí Hárátí. Tvrdí to internetový deník Foreign Policy. Jako protiizraelský aktivista se Hárátí plavil do Gazy, bojoval proti Kaddáfímu v Libyi a nyní organizuje syrské povstalce do svého Praporu jednoty. Má irské i libyjské občanství. Oběma stranám konfliktu pomáhají i chorvatští žoldáci. Syrská armáda mezitím pokračuje v bombardování několika čtvrtí ve městě Halab na severozápadě země, v nichž jsou stále rozmístěni protivládní povstalci. Boje mezi oběma stranami zuří také poblíž vojenského letiště u metropole Damašku. Aktivisté rovněž prohlásili, že na předměstí Damašku objevili 60 těl s rukama svázanýma za zády. Za „masakr“ má být odpovědná armáda.

V současné době velí Hárátí v Sýrii vlastní organizaci s názvem Prapor jednoty, která si klade za cíl sjednotit a vycvičit povstalce na severu Sýrie. Podle jeho vlastních slov se k němu přidalo už 6 tisíc mužů, centrem skupiny je ale zhruba 30 veteránů z Libye. Ti ho titulují čestným přízviskem šejk. V jeho skupině je několik dalších Irů, kteří až do války v Libyi stejně jako on pracovali v běžných zaměstnáních.

Skupina je velmi dobře vybavená a má vlastní stránku na internetové síti Facebook, kam umisťuje svá videa, ideologické poučky a kde zveřejňuje jména svých sponzorů. Její syrští členové se snaží aktivně rozšiřovat členskou základnu po celé Sýrii, píše internetový deník Foreign Policy.

Mahdí Hárátí:

„Jsme tady, abychom pomáhali a cvičili rebely v Sýrii. Mnozí z nich jsou doktoři, inženýři, učitelé. Využíváme naše zkušenosti z libyjské revoluce. Jsme skupinou civilistů, které svedl dohromady společný cíl. Až Syřané zvítězí ve své revoluci, naše práce bude hotová. Tady (v Sýrii) je mnoho skupin, ideologií a cílů. Složitost celé situace mi dává pocit, že jsme loni v Libyi jen hráli hry.“


Samotní syrští rebelové přijímají Hárátího pomoc různě. Někteří povstalečtí vůdci si nepřejí jakékoli vměšování, jiní se k Hárátího skupině přidávají. Ačkoli je Prapor jednoty obestřen silným islámským nábojem, jeho členové se snaží vymezit se proti náboženským extremistům a především proti al-Káidě.

170 tisíc Syřanů prchlo do zahraničí

Syřané ve stále zvýšené míře proudí přes hranice, aby unikli násilnostem, které jejich zemi sužují už více než rok a půl. Jak dnes oznámil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Ženevě, do sousedních zemí jich emigrovalo už na 170 tisíc. Dalších 1,2 milionu Syřanů jsou uprchlíky ve vlastní zemi.

Video Hassan Ezzedine o situaci v Sýrii
video

Hassan Ezzedine o situaci v Sýrii

OSN jmenovala nového zmocněnce pro Sýrii

OSN dnes oficiálně oznámila, že novým zmocněncem pro mírová jednání v Sýrii jmenuje alžírského diplomata Lachdara Brahímího. Ten ve funkci nahradí Kofiho Annana, jehož plán na zastavení násilností selhal. „Generální tajemník OSN oceňuje ochotu pana Brahímího využít jeho talent a zkušenosti pro tento zásadní úkol, pro který bude potřebovat i jasnou, silnou a jednomyslnou podporu mezinárodního společenství, včetně Rady bezpečnosti,“ prohlásil mluvčí OSN Eduardo del Buey.

Annan oznámil, že se rozhodl na emisarský post k 31. srpnu rezignovat, a to kvůli pokračující eskalaci konfliktu a kvůli tomu, že mocnosti v Radě bezpečnosti nejsou schopny sjednotit se v zájmu zastavení chaosu v Sýrii. Rusko a Čína vetovaly tři rezoluce RB OSN podporované západními státy, které měly posílením sankcí zvýšit tlak na syrský režim, pokud se boje nezastaví.

Čeští armádní odborníci na zbraně hromadného ničení by se mohli zapojit do hlídání syrského chemického arzenálu. Washington v této věci oslovil v tichosti své evropské partnery v NATO. Česká protichemická jednotka má za sebou už dvě operace v Iráku.