V Číně se protestovalo proti japonskému vylodění na ostrovech

Peking/Tokio - V nejméně šesti čínských městech se demonstrovalo proti vylodění japonských nacionalistů na sporných ostrovech ve Východočínském moři, na něž si činí nárok Čína i Japonsko. Informovala o tom agentura AFP. Na jeden z ostrovů, které Japonci nazývají Senkaku a Číňané Tiao-jü-tchaj, dnes přes ostré protesty Pekingu vstoupilo nejméně deset Japonců. Ostrovy ležící asi 200 kilometrů severovýchodně od Tchaj-wanu spravuje Japonsko, ale nároky si na ně činí jak Čína, tak i Tchaj-wan.

Největší demonstrace se konala před japonským konzulátem ve městě Kuang-čou na jihu země. Před úřadem se sešla asi stovka Číňanů mávajících státními vlajkami. Mnozí z nich nesli transparenty vyzývající Tokio, aby se nároku na ostrovy vzdalo.

K ostrovům dnes časně ráno dorazila dvacítka lodí s několika japonskými poslanci a s nacionalistickými aktivisty. Zhruba deset z nich přeplavalo na největší ostrov v souostroví, kam také dopravili japonskou vlajku.

/*json*/{"map":{"lat":25.562265014427,"lng":124.27734375,"zoom":5,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":25.740529092773,"lng":123.6181640625,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Japonské úřady oznámily, že skupina neměla povolení na ostrovy vstoupit. Všechny nacionalisty, kteří se na sporném souostroví vylodili, proto krátce vyslýchali japonští celníci, nikdo ale nebyl obviněn z žádného přečinu.

Kvůli souostroví panuje mezi Pekingem a Tokiem už dlouho napětí. Japonsko v pátek vyhostilo 14 čínských aktivistů, kteří ve středu přistáli s rybářským člunem u jednoho z ostrovů a vyvěsili tam čínskou vlajku.