Kasparov neporušil zákon o demonstracích, rozhodl soud

Moskva - Bývalého mistra světa v šachu Garryho Kasparova soud v Moskvě zprostil obvinění z porušení zákona o demonstracích. Jednomu z vůdců ruské opozice ale stále hrozí pětiletý trest za to, že při demonstraci na podporu vězněných punkových zpěvaček ze skupiny Pussy Riot údajně pokousal policistu.

Soud uvedl, že policie vinu zadrženému neprokázala, vysvětlil Kasparov novinářům po dlouhém soudním jednání, které skončilo až večer. Kasparov se měl zodpovídat za porušení zákona o demonstracích, který byl hodně zpřísněn po návratu Vladimira Putina do Kremlu letos v květnu. „Je to poprvé, co policejní důkazy soud nepřijal,“ řekl Kasparov. Policie ho obvinila, že vykřikoval politická hesla. „Toto rozhodnutí pomůže mnoha jiným lidem, kteří se ocitnou ve stejné situaci,“ řekl a poděkoval novinářům, že poskytli fotografie a videozáznamy na jeho podporu, jež soud vzal v potaz.

Opozičního předáka policisté zatkli minulý pátek během vynášení rozsudku nad punkovou skupinou Pussy Riot, jejíž tři členky byly odsouzeny ke dvěma letům vězení za to, že v pravoslavném chrámu produkovaly punkovou modlitbu Bohorodičko, vyžeň Putina. Spolu s ním byla před soudní budovou zadržena téměř stovka dalších demonstrantů.

Garryho kasparova zatkli při demonstraci na podporu Pussy Riot
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Lisa Kessler

Kasparov tvrdí, že nekouše

Kasparov je obviněn, že při zatýkání pokousal policistu, za což mu hrozí až pět let vězení. Významný představitel opozice obvinění odmítá a soudí, že do policisty se nejspíše zahryzl služební pes. Sám chce nyní zažalovat policisty za nezákonné zatčení a pomluvu, jakož i za to, že jej prý zmlátili.