Černohorské Prokletije: Zahynuli dva čeští turisté

Podgorica - Dvojice českých turistů zahynula v černohorském pohoří Prokletije. Neštěstí se stalo při vysokohorské túře nedaleko městečka Gusinje na východě země. V pohoří Durmitor podle černohorské policie zahynul také německý turista, který podle všeho ztratil rovnováhu při fotografování a zřítil se z útesu. Už počátkem srpna zahynul v Durmitoru Čech, který se zřítil ze svahu. Úřady tehdy oznámily, že za úmrtím mohou být spíše zdravotní komplikace vyvolané horkem než poranění.

Dnešní informaci černohorské policie potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Vít Kolář. Neštěstí se stalo při vysokohorské túře, tři turisté z Česka šli na nejvyšší vrchol Černé Hory Zla Kolata. Šlo o otce a jeho dva dospělé syny. Dva ze skupinky se ale zřítili ze 400 metrů vysoké stěny a zahynuli. O neštěstí úřady v Česku informoval jeden ze synů, kterému se nic nestalo. Po upozornění od českých úřadů se pak černohorští záchranáři vydali pro turistu uvízlého v horách. Kvůli špatné viditelnosti pro něj nemohli doletět vrtulníkem, a proto se za ním desetičlenná záchranářská skupina musela vydat pěšky.

/*json*/{"map":{"lat":42.526266167162,"lng":19.833755493164,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Hory, které dosahují výšky téměř 2 700 metrů, leží na pomezí Černé hory, Albánie a Kosova.