Vojáci plánovali útok na amerického prezidenta

New York - Americké úřady vyšetřují skupinu vojáků ze základny Fort Stewart ve státě Georgia. Skupina měla podle vyšetřovatelů velké plány - chtěla obsadit základnu a získat tamní sklad munice, plánovala také bombový útok na jednu přehradu ve státě Washington a chtěla otrávit tamní úrodu jablek. Jejím hlavním cílem pak bylo svrhnout vládu a zabít prezidenta. Členové skupiny přitom utratili za zbraně a součásti pro výrobu bomb nejméně 87 tisíc dolarů (asi 1,7 milionu korun). Zároveň kvůli obavám z prozrazení zavraždili svého bývalého devatenáctiletého kolegu a jeho sedmnáctiletou přítelkyni. Jeden ze členů skupiny se k činu přiznal a plán svých společníků vyzradil.

Spiklenci podle vyšetřovatelů dvojici, Tiffany Yorkovou a Michaela Roarka, zastřelili loni v prosinci v lese nedaleko základny. Roark s nimi předtím spolupracoval, pak ale opustil armádu a členové skupiny se obávali, že by mohl vyzradit jejich plány. Do lesa je vylákali pod záminkou, že tam budou cvičit střelbu. „Tato domácí teroristická skupina jenom neplánovala a nemluvila,“ tvrdí žalobkyně Isabela Pauleyová. Z důkazů prý vyplývá, že skupina disponovala znalostmi, prostředky i motivy k provedení svých záměrů.

Úřady zatím nevědí, kolik členů skupina měla. Policisté zatím zadrželi vojína Isaaca Aguiguiho, jenž byl zakladatelem a šéfem organizace, svobodníka Michaela Burnetta, seržanta Anthonyho Pedena a vojína Christophera Salmona. Burnett souhlasil s tím, že bude svědčit proti ostatním.

Barack Obama po návratu z Fort Stewart
Zdroj: ISIFA

Skupina se pojmenovala akronymem F.E.A.R. (strach). Jednotlivá počáteční písmena odpovídají slovům Forever Enduring Always Ready, což znamená Věčně vytrvalí, vždy připravení. Aguigui činnost skupiny hradil z pojistného ve výši půl milionu dolarů, které obdržel po smrti své těhotné manželky. Voják nebyl kvůli smrti své manželky obviněn, podle Pauleyové je ale její úmrtí „vysoce podezřelé“. Aguigui se při výslechu označil za „nejpříjemnějšího chladnokrevného zabijáka, kterého kdy potkali“.

Vyšetřovatelé teď zkoumají, zda spiklenců nebylo víc. Vědí o kontaktech mezi nimi a dalšími ultrapravicovými skupinami. Ty existují po celých Spojených státech a spojuje je odpor vůči federální vládě. Právě v Georgii policie už loni zatkla jinou čtveřici - muže v důchodovém věku, kteří také plánovali teroristické útoky.

Video Komentář Igora Lukeše
video

Komentář Igora Lukeše