Francouzi prošetří záhadnou Arafatovu smrt

Paříž/Ramalláh - Soud ve francouzském Nanterre začne vyšetřovat smrt bývalého palestinského vůdce Jásira Arafata. Obvinění z vraždy vznesla proti neznámému pachateli v červenci ve Francii jeho vdova Suha. Domnívá se, že její muž byl otráven. Palestinské vedení je rozhodnutím francouzského soudu potěšeno. Arafat zemřel v listopadu 2004 ve francouzské vojenské nemocnici Percy v Clamartu u Paříže.

Zdroj: Getty Images Autor: Christopher Furlong

Suha Arafatová se opírá o výsledek analýzy švýcarských vědců, kteří zjistili vysoké hodnoty plutonia v Arafatových osobních věcech, jež dala letos vdova k dispozici ústavu radiační fyziky v Lausanne. Palestinská samospráva pak dala svolení k odebrání vzorku tkáně z Arafatových ostatků uložených v mauzoleu v Ramalláhu, aby se zjistilo, zda bylo plutonium i v těle.

Arafat byl kvůli blíže neupřesněným vážným zdravotním potížím převezen 29. října 2004 do Francie, 11. listopadu tu v 75 letech zemřel. Přesná příčina úmrtí nebyla oficiálně oznámena. Podle neoficiálních lékařských zdrojů vyšetření ukázalo, že má vážně poškozená játra a byl umístěn na hematologické oddělení. Nejpravděpodobnějším scénářem jeho úmrtí je podle francouzských lékařů to, že kóma vyvolalo zhoršení stavu jater a že nakonec nastalo vnitřní krvácení. Palestinští a francouzští představitelé tvrdili, že lékaři provedli testy, které vyloučily rakovinu, leukemii i otravu.

Video Francouzi prošetří záhadnou Arafatovu smrt
video

Francouzi prošetří záhadnou Arafatovu smrt

Izrael se od šetření Arafatovy smrti distancuje

Místopředseda izraelské vlády Moše Jaalon považuje vyšetřování příčin Arafatovy smrti za vnitřní záležitost Palestinců. Nevyloučil, že se Arafata zbavili sami Palestinci a že nyní chtějí vinu svalit na Izrael. Šéf úřadu bývalého premiéra Ariela Šarona vinu Izraele na Arafatově smrti popřel. Podle Dova Weisglasse Izrael neměl důvod „jednoho z nejhorších nepřátel Izraele“ zabíjet v době, kdy byl nemocen a politicky „odstaven“. Arafat žil poslední dva roky svého života v sídle samosprávy v Ramalláhu, protože mu Izrael upřel právo volného pohybu za to, že údajně podporoval násilné povstání proti Izraeli. Šaronův poradce Raanan Gissin řekl, že když Palestinci v roce 2000 zahájili druhé protiizraelské povstání, uvažovalo se o možnosti Arafata zlikvidovat, ale Šaron tyto návrhy vždy zamítl. „Izrael mu nikdy nezkřivil ani vlas,“ prohlásil Gissin.