Turečtí vojáci a policisté se střetli s Kurdy

Diyarbakir (Turecko)- Deset tureckých vojáků a policistů zemřelo a osm dalších se zranilo při střetech s kurdskými ozbrojenci v provincii Sirnak nedaleko hranice se Sýrií a Irákem. Boje podle agentur stále pokračují. Střetů mezi tureckou armádou a Kurdy, kteří požadují autonomii na východě země, v posledních měsících přibylo. Podle některých analytiků za to může chaos v sousední Sýrii.

Deset příslušníků tureckých bezpečnostních sil a dvacet kurdských povstalců zemřeli při střetech na jihovýchodě Turecka. Osm dalších příslušníků turecké bezpečnosti se zranilo. 

Kurdští rebelové zaútočili kulomety a raketomety na bezpečnostní komplex v Beytüssebapu. Policisté a vojáci útok opětovali. Místní úřady uvedly, že útočníci patřili ke Straně kurdských pracujících (PKK), ta to ale popřela. 

Nelegální Strana kurdských pracujících (PKK) zahájila ozbrojený boj proti tureckému státu před téměř třiceti lety. Od té doby zahynulo při násilnostech na 45 tisíc lidí. Kurdská menšina tvoří zhruba 20 procent obyvatel Turecka a PKK chce na jihovýchodě země vyhlásit vlastní stát. Vláda podnikla některé kroky k posílení kulturních práv tureckých Kurdů, ale odmítá jejich celkovou autonomii.